Sa Aleksandrom Martinović, diplomiranim sociologom, osnivačicom udruženja “Drug nije meta” i direktorkom portala SrbijaDanas.com razgovali smo na temu prevencije vršnjačkog nasilja u Srbiji, kao i o značaju nacionalne platforme “Čuvam te” u rešavanju ovog problema.
Udruženje "Drug nije meta" je aktivno bilo uključeno u inicijativu i realizaciju platforme "Čuvam te". Koja je bila Vaša ideja i misija kada ste predložili ovaj projekat?
- Udruženje “Drug nije meta” se već punih pet godina aktivno bavi pitanjem prevencije vršnjačkog nasilja. Rad udruženja je uglavnom koncentrisan na teren i direktan kontakt, kako sa učenicima i nastavnicima, tako i sa roditeljima. Na osnovu tog iskustva stekli smo celovitu sliku o temi vršnjačkog nasilja koja je višeslojna i kroz koju se prepliću različite društvene uloge. Tokom svih ovih godina uvideli smo da je osnovni problem zapravo nedostatak centralizovanog pristupa problemu vršnjačkog nasilja koji je rešen kreiranjem platforme "Čuvam te" i zato nam je posebno zadovoljstvo što smo kroz zajednički rad sa predstavnicima Vlade Republike Srbije i Kancelarije za IT upravu realizovali “long term” projekat koji je od strateškog značaja. Platforma je mesto preseka tri ključna elementa: prvi se odnosi na mogućnost prevencije vršnjačkog nasilja kroz proces adekvatnog i pravovremenog informisanja, drugi je besplatna onlajn edukacija namenjena nastavnicima, deci i roditeljima, a treći, ključni faktor, se odnosi na automatizovanu prijavu nasilja koja konačno prolazi kroz centralni registar i omogućava precizno praćenje kako broja prijava tako i statuts rešenosti istih. Platforma Čuvam te je savremeni pristup rešavanju tradicionalnog problema vršnjačkog nasilja.
Glavna uloga platforme „Čuvam te“ jeste da na jednom mestu integriše sve potrebne aspekte temeljne prevencije i alate za suzbijanje nasilja u školama. Šta novo i drugačije donosi ova platforma?
- Platforma "Čuvam te" olakšava ulogu nastavnika, roditelja i dece koja se susretnu sa problemom vršnjačkog nasilja, jer sve što je potrebno da znamo, kako o samom procesu prijave, informisanju vezanom za vršnjačko nasilje ili edukaciji, možemo naći na jednom mestu. Teren na kome je tema vršnjačkog nasilja bila u fokusu je konačno sređen, a najaveći izazov je bio prepoznati i integrisati sve elemente koji se prepliću kroz pojavu vršnjačkog nasilja što smo uspešno realizovali. Roditelji, nastavnici i deca mogu da se pouzdano oslone na cuvamte.gov.rs koji će im omogućiti da brže i lakše dođu do rešenja, bilo da je u pitanju preventivna edukacija ili pak sama prijava. Na taj način svi zajedno i proaktivno doprinosimo rešenju problema.
Koji su najvažniji aspekti platforme „Čuvam te“ i koji segmet smatrate da je najznačajniji za prevenciju vršnjačkog nasilja?
- Najvažniji aspekt za prevenciju vršnjačkog nasilja je rešenost sistema da taj problem reši. Razvijanjem platforme "Čuvam te" svedočimo odlučnosti Vlade Republike Srbije na čelu sa Anom Brnabić da problem vršnjačkog nasilja ne bude ključna tema samo kada dođe do tragičnog ishoda, već da se time bavimo kontinuirano, dosledno i na dnevnom nivou. Proces edukacije nastavnog kadra, dece i roditelja kroz besplatne onlajn obuke kao i kroz interaktivne video i tekstualne sadržaje kojima se možemo informisati o temama koje se tiču vaspitanja dece, razvijanjem asertivne komunikacije, sigurnosti i samopouzdanja kod dece itd, je put kojim dolazimo do društva koje se proaktivno bavi temom vršnjačkog nasilja i njenom prevencijom. Centralizovana prijava nasilja je takođe jasan pokazatelj odlučnosti Vlade Republike Srbije da svaki slučaj vršnjačkog nasilja mora biti prijavljen, zabeležen u centralnom registru, a onda i bez odlaganja rešen.
Udruženje „Drug nije meta“ se godinama uspešno bavi prevencijom vršnjačkog nasilja kroz različite projekte. Koji su planovi za dalje kada je u pitanju suzbijanje nasilja među decom u Srbiji?
Dalji planovi su vezani za istrajnost na putu prevencije vršnjačkog nasilja kroz saradnju sa svim učesnicima koji su relavantni za ovu temu, a tu mislim na nastavni kadar, na roditelje, decu i celokupan sistem koji svojom podrškom i snagom može da učini da deca budu bezbednija i da znaju da ih uvek neko ČUVA. Sama platforma će u narednom periodu biti dodatno unapređena kako u tehnološkom smislu tako i u pogledu raznovrsnosti besplatnih onlajn obuka i informativnog sadržaja na platformi. Poverenje i posvećenost su ključni u celokupnom odrastanju dece i zato svi zajedno moramo dati doprinos tome.
Ukoliko vi ili neko iz vaše okoline trpi vršnjačko nasilje to možete da prijavite OVDE.