(Опрез! Појављује се све већи број апликација које на клик скидају одећу са фотографија)
Са развојем интернет технологија и нарочито вештачке интелигенције, створене су нове претње за безбедност деце и младих, укључујући дигитално насиље и нарушавање приватности. Злоупотреба вештачке интелигенције се највише огледа у насиљу на интернету, манипулисању подацима и нарушавању приватности.
Како нам вештачка интелигенција представља претњу?
Данас је на интернету доступан одређени број апликација које, уз помоћ вештачке интелигенције, једним кликом скидају одећу са фотографија! Ове апликације су још познате под називом “deepfake” алати. На основу различитих параметара који су доступни (на пример године особе, облик тела) креирају се фотографије на којима особа изгледа као да не носи одећу.
Према последњем извештају Internet Watch фондација (IWF) организације из јула 2024. године откривено је укупно преко 20.000 фотографија генерисаних вештачком интелигенцијом које су се нашле на dark web-у, oд којих је око 11.000 одобрено за процену од стране криминалних аналитичара што указује на брз развој материјала за сексуално злостављање деце.[1]
Изазови апликација за скидање одеће
Родитељи и деца се у дигиталном добу суочавају са дубоким емоционалним и психолошким последицама које изазива дигитално насиље. Насиље на интернету, као што је манипулација фотографијама ради понижавања, може оставити озбиљне емоционалне последице. Деца која постану мета оваквих злоупотреба могу осетити срамоту и немоћ, што их може довести до изолације и анксиозности, а у неким случајевима и до депресије или других психичких поремећаја.
Уколико се осети изгубљеним и изневереним, може да се изолује од вршњака и друштва у целини. Уместо да се осећа прихваћено и подржано, оно се повлачи у себе, што може да значи одустајање од активности у којима ужива.
Како да заштитимо децу од ових апликација?
Борба против дигиталног насиља је одговорност свих нас – родитеља, наставника и друштва. Важно је да се деца информишу о последицама оваквих апликација и да развију дигиталну писменост како би знали да заштите своје приватне податке. Подстицање деце да отворено разговарају о својим искуствима помаже им да освесте ризике и да пруже подршку вршњацима.
У заједничкој мисији да заштитимо децу од лоших страна интернета национална платформа “Чувам те” нуди обуке за безбедно коришћење дигиталних технологија, намењену родитељима, наставницима и ученицима. Такође, платформа омогућава пријаву дигиталног насиља и пружа смернице за заштиту приватности и безбедности.
[1] https://www.iwf.org.uk/about-us/why-we-exist/our-research/how-ai-is-being-abused-to-create-child-sexual-abuse-imagery/ (последњи пут приступљено 29.10.2024.)