Друштвене мреже су постале неизбежан део живота младих, али уз многе предности које доносе, носе и озбиљне изазове. Статистички подаци[1] показују да 72% деце од 11 до 12 година у Европи има профил на некој од друштвених мрежа, 24% деце види поруке мржње барем једном месечно, а 6% деце искуси вршњачко насиље барем једном месечно.
У складу са тим, задатак свих нас је да помогнемо деци да се крећу дигиталним светом безбедно и одговорно.
Како да спречимо дигитално насиље и заштитимо децу?
Младима друштвене мреже омогућавају повезивање са пријатељима, али исто тако могу бити и место дигиталног насиља. Сајбер насиље, неприкладни садржаји и интеракције са непознатим људима могу имати дубоке последице по емоционално и психолошко здравље. Осим тога, деца често нису свесна да оно што објаве на интернету може имати дугорочне ефекте.
Ми вам дајемо неколико предлога како бисте могли да заштитите децу од дигиталног насиља на друштвеним мрежама и интернетом:
Најбољи начин да заштитите дете на мрежи је да ограничите ко може видети њихов садржај. Заједно са дететом подесите приватност на њиховим налозима, тако да постови буду видљиви само пријатељима и познаницима, а не широкој јавности.
Објасните детету важност разликовања пријатеља из стварног живота од људи које су упознали на интернету. Подстичите их да не прихватају нечије позиве за пријатељство ако те особе нису њима лично познате.
Будите упознати са тим шта дете ради на интернету. Ово није само питање контроле, већ и подршке. Разговарајте с њима о томе што раде и с ким комуницирају. Постављањем питања и показивањем интересовања за њихов дигитални живот, можете им помоћи да се осећају сигурно.
На националној платформи ”Чувам те” доступна је бесплатна обука за родитеље на тему “Безбедно коришћење дигиталне технологије и улога породице”.
Безбедност на друштвеним мрежама није само питање заштите технологијом, већ и одговорног приступа и едукације. Родитељи и наставници треба да буду активни учесници у дигиталном животу деце, постављајући правила и нудећи подршку. Уз прави приступ и комуникацију, деца ће научити како да се безбедно и одговорно крећу у дигиталном свету, али и како да искористе све што интернет може да им понуди.