Емина Бековић из Националног контакт центра за безбедност деце на интернету у оквиру Министраства трговине, туризма и телекомуникација објаснила је, упозорила и апеловала на све родитеље, али и децу, где и на шта треба обратити пажњу када је реч о пријави насиља на Интернету.
- Овим путем бих апеловала и на децу, али и на родитеље, као и на наставнике да увек пријаве било какав облик насиља, јер ако је то данас неки ваш друг или другарица, пријатељ… Сутра можете то бити и ви. Зато тим пријављивањем сугеришемо да то није добро понашање, да то није прихватљиво понашање и да му треба стати на пут и сузбити га – објашњава Бековић.
Емина Бековић додаје да је код пријаве јако битно да се сачувају докази, односно да се сачувају те непримерене поруке, фотографије или шта год да је друго у питању.
- Јако је важно да се направе сви скриншотови и да се пошаље или полицији, или Националном контакт центру за безбедност деце на интернету у зависности од тога коме се пријављује то насиље јер без тих доказа значи да не постоји ни случај – саветује Бековић и додаје:
- Свако може да нам се обрати и потражи помоћ, ми смо имали и доста пријава од наставника који трпе насиље путем интернета и ту смо за сваког ко жели да се посаветује, да добије неку помоћ што се тиче техничких ствари и да помогнемо колико можемо разговором и причом.
Бековић истиче да је Центар анонимам, што значи да свако дете може да позове и исприча свој проблем, не мора уопште да се представи, битно је да искаже шта му се десило како би добило адекватну помоћ и да му се на неки начин укаже који су следећи кораци које треба да предузме или да предузме сам Центар те кораке предузме уместо детета које је жртва насиља и коме је потребна помоћ.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.