Савремено друштво са собом носи нове навике и диктира нова правила по којима, хтели ми то или не, сви поступамо и сви пратимо, па и наши најмлађи.
Поставља се питање, узевши у обзир све чешће пријаве и ширење дигиталног вршњачког насиља, када је право време да наши најмлађи добију профиле на друштвеним мрежама? У ком периоду животу су „спремни“ и довољно зрели да разумеју бар делић онога што се на њима дешава и какав утицај могу попримити?
Одговор на ово горуће питање међу родитељима дала је Емина Бековић из Националног контакт центра за безбедност деце на интернету у оквиру Министарства трговине, туризма и телекомуникација.
Сајтови тј. друштвене мреже које деца данас користе у највећој мери су Omegle, Ask, Facebook, Instagram, Tumblr, Twitter, Тик Ток, Snapchat… Свака особа креира сопствени налог и страницу објављујући информације, фотографије, снимке и коментаре.
Када се једна особа „спријатељи“ са другом, путем друштвене мреже, та особа може приступити страници друге особе и остављати коментаре, постављати слике, итд. У овом тренутку, већина деце мисли да је друштвено умрежавање најбољи начин повезивања са другима (ван стварног провођења времена и разговора са тим особама). Meђутим, безбедно коришћење друштвених мрежа зависи од узраста детета, од онога шта објављује „online“ и од тога шта зна о online безбедности.
Иако већина сајтова друштвених мрежа захтева да деца имају одређене године (често 13) да би отворили налог, многа деца већ са 8 година лажу о својим годинама и укључују се у друштвено умрежавање.
Психолози сматрају да деца испод 13 година могу бити у ризику од злоупотреба и опасности које вребају на интернету јер нису довољно психички зрела и способна да се носе са свим тим изазовима.
Већина друштвених мрежа има опцију подешавања приватности која омогућава детету да одлучи које информације жели да дели са другим корисницима сајта, а које ће бити ограничене само на пријатеље.
Разумевање и коришћење таквих подешавања је важно не само за безбедност детета већ и за спречавање било каквог нежељеног срамоћења или осетљивости.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.