Сведоци смо да деца све чешће и све више времена проводе играјући видео игрице са својим вршњацима. Међутим, да ли смо свесни последица оваквог вида комуникације и „дружења“ и шта оно са собом носи објашњава Емина Бековић из Националног контакт центра за безбедност деце на интернету у оквиру Министарства трговине, туризма и телекомуникација.
Најважнији негативни утицај је везан за подстицање насиља код деце, не само да деца упијају насилне облике понашања већ утичу на непослушност и недостатак емпатије код малишана јер када један јунак другом нанесе бол у видео игрици то је смешно. Потребно је да родитељи ограниче време проведено крај екрана разговарањем и критиковањем лоших поступака јунака и подстичу дете на игру, бављење спортом, и друге активности.
Савремене видео-игре носе са собом бројне ризике који нису постојали код класичних игара, а односе се на ризике коришћења дигиталне технологије уопште.
У богатој понуди видео-игара налази се велики број оних које садрже насиље.
Када је реч о деци, у избору видео-игара кључну улогу требало би да имају родитељи, односно одрасле особе које учествују у њиховом васпитању и образовању.
Пеги ознаке пружају корисне информације о видео игри али неке игре не садрже пеги ознаку тако да родитељи су ти који ће најбоље проценити да ли је конкретна игра примерена њиховом детету након што се сами упознају са њом.
Истраживања показују да су добре ствари играња видео игара развој интелектуалне и перцептивне способности, вештине решавања проблема, побољшавају памћење и закључивање, позитивно утичу на расположење… Међутим деца се могу суочити са многим ризицима, а то је пре свега зависност од видео игара које резултира проблемима са сном, исхраном, занемаривањем школских обавеза и тешкоћама у односима са другима.
Присутан је и ризик комуникације са непознатим особама (потенцијалним предаторима) путем четовања у току игре, разменом приватних порука, затим изложености узнемиравању од стране других играча. Многе видео игре садрже насиље, експлицитне сексуалне садржаје, употребу дроге, коцкање, као и могућност трошења новца током играња видео игара.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.