Психолог Марина Надејин Симић је говорила на који начин можемо да препознамо да је дете жртва дигиталног насиља и које су то промене које можемо да приметимо на детету ако доживљава насиље.
- Родитељи који су негде ту прва линија, да кажем одбране, који су највише са децом и који би требало да прате како се деца понашају, могу на основу, кажем, генерало промена у понашању, пада ефикасности, промена расположења да примете да се нешто дешава. Некада су врло симптоматични начини на који дете приступа медију преко кога излази на друштвене мреже. Значи, много је мање на мрежама него што је био раније или било раније, такође дешава се да значи просто изгледа као да је уплашен када прилази или пак када прочита поруку нагло устане, склони се, искључи итд...
То су све неке финесе где родитељ баш мора да има увид у понашање детета, али једно од правила је да, наравно данас је са телефоним то врло тешко, али што се тиче лаптопа, компјутера и тако даље, требао би да буде постављен негде где родитељ бар пролази и може да баци поглед шта се дешава. Млађој деци би свакако врло ограничила, мислим не може се рећи забранила, јер то је немогуће, али бих ограничила и време и трајања које проводи на мрежама, а такође ова млађа не би ни требала пре неке мало зрелије фазе у животу да буду на друштвеним мрежама. Мислим да је то јако важно, јер они у том периоду развојно нису зрели да би имали развијене те дигиталне вештине које су им потребне да заштите себе.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље или било који други облик насиља то можете да пријавите ОВДЕ.