Испитаници за истраживање на тему „изложеност штетним садржајем на интернету“ били су ученици старијих разреда основне школе и средњошколци (узраст 11-17 година), одговори су следећи.
Половина испитаних ученика, дупло више у узрасној групи 14-17 година него у групи 11-13 година, видела је на интернету слике крви и насиља на којима се људи повређују међусобно или повређују животиње. Са оваквим садржајима сусрело се чак скоро три четвртине (71%) девојчица узраста 14-17 година.
Нешто мање од половине испитаних ученика (47%) видело је на интернету начине на које се људи физички самоповређују, а једна трећина (31%) и начине на које се може извршити самоубиство.
Евидентно је да су и у млађој, а поготову у старијој узрасној групи, готово свим овде наведеним штетним садржајима чешће изложене девојчице него дечаци.
Старије девојчице чешће су на интернету виђале начине како да се постане мршав, што се може приписати карактеристикама узраста, као и информације о искуствима других са узимањем дрога (чак 57% девојчица је то видело).
Не охрабрује налаз да је скоро половина испитаних ученика (45%) на интернету видела поруке мржње на националној, верској, сексуалној основи.
Резултати истраживања о насиљу деце на интернету у Србији преузети од стране „Деца Европе на Интернету“ и Националног контакт центра за безбедност деце на Интернету.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.