Насиље на интернету је сваки облик насиља које настаје употребом дигиталних технологија.
Може се одвијати на друштвеним мрежама, апликацијама за размену порука, гејминг платформама и мобилним телефонима. То је понашање које се понавља и које има за циљ да уплаши, наљути или осрамоти особе које су нападнуте.
Примери дигиталног насиља су:
Насиље уживо и насиље на интернету се често могу дешавати упоредо. Међутим, насиље на интернету оставља дигитални запис који може да послужи као доказ приликом његовог заустављања.
Kaда је реч о опасностима које вребају на интернету и како се заштити разговарали смо са Емином Бековић едукатором Националног центра за безбедност деце на интернету која објашњава да број деце и младих који данас користе интернет свакодневно је у порасту и код нас и у свету.
- Међутим, интернет представља један нецензурисан извор информације и није баш, како бих рекла, добро да дете без надозора родитеља истражује по интернету. Пре свега, због тога што на интернету постоје и ти непримерени садржаји, односно сексуално експлицитни садржаји које би дете могло да види. Такође, ту су и предатори, који врбују децу путем друштвених мрежа, затим на онлајн игрицама, форумима, блоговима...
Бековић додаје и упозорава да на интеренту постоје такође и злоупотребе фотографија, односно да се интернет може користити и као инструмент за претњу, за уцену, нарочито када се неко крије иза тих лажних профила.
Едукатор Националног центра за безбедност деце напомиње за крај и да од осталих опасности које вребају, проблем је и сајбер булинг, тј. вршњачко насиље које се спроводи путем интернета, као и прекомерна употреба интернета, односно зависност од видео игрица.
Национални контакт центар за безбедност деце на интернету, при Министарству трговине, туризма и телекомуникација, успостављен је 27. фебруара 2017. године, на основу Уредбе о безбедности и заштити деце приликом коришћења информационо-комуникационих технологија.
Центар је први, и за сада једини, институционални механизам у региону који се бави превенцијом и реаговањем на угрожавање деце у дигиталном окружењу, пружајући могућност грађанима да се бесплатно обрате на број телефона 19833 или путем онлајн платформе Паметно и безбедно.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.