У савременом свету, деца су свакодневно изложена интернету и дигиталним уређајима, што поставља нове изазове у заштити њихових права. Конвенција о правима детета, прихваћена 1989. године, није предвидела дигитални контекст у којем је данас децентрализована комуникација постала нормалан начин живота. Тиме су се појавили нови облици ризика, од непримерених садржаја до комерцијалне експлоатације и онлајн насиља.
Са развојем дигиталне технологије, постало је неопходно применити принципе Конвенције и на интернет. Тај изазов се постепено осветлио кроз иницијативе међународних организација и препоруке од стране Комитета за права детета.
У последњих неколико година, светске организације и државе посветиле су пуну пажњу овом питању. На пример, Савет Европе је усвојио Нове препоруке о правима детета у дигиталном окружењу, док је Комитет за права детета изразио забринутост због распрострањених случајева насиља над децом на интернету. У овом контексту, важно је истаћи значај образовања и обучавања, како би деца стекла дигиталне вештине које ће им помоћи да се безбедно снађу на интернету.
Ипак, иако су преузете одређене иницијативе, још увек постоји потреба за далеко широм и јачом ангажованошћу, посебно од стране државних институција и произвођача интернет садржаја. Само тако можемо обезбедити сигуран и потичући дигитални окружуј за наше најмлађе.
Циљ је обезбедити деци безбедан и конструктиван приступ интернету, што укључује и заштиту од различитих ризика као што су непримерени садржаји, комерцијална експлоатација, и друге опасности.
Кључно је обучити децу о безбедном коришћењу интернета и развити њихове дигиталне вештине. Одговорност лежи на раменима одраслих, укључујући родитеље, наставнике и креаторе интернет политика. Само тако можемо обезбедити сигуран и подстичући дигитални простор за нашу децу.
У тексту су коришћене информације из водича "Деца у дигиталном добу".
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље или било који други облик насиља то можете да пријавите ОВДЕ.