Емина Бековић из Националног контакт центра за безбедност деце на интернету у оквиру Министарства трговине, туризма и телекомуникација објашњава који су знаци прекомерне употребе дигиталних технологија код деце.
Стручњаци указују да је све учесталија појава прекомерне употребе интернета и видео игара. Млади, а нарочито ученици основних школа у Србији, све више времена проведе испред монитора мобилних телефона, таблета, рачунара и на друштвеним мрежама.
Могуће разлоге за то треба тражити у њиховом покушају да замене прави, реални живот у ком владају проблеми, школа, несигурност, усамљеност, за виртуелни свет у коме се сви приказују много бољим него што јесу, где су сви ”лепи, паметни, успешни, гламурозни, богати”.
На основу истраживања ЕУ Кидс Онлине из 2019. године открило се да су у употреби друштвених мрежа деца у Србији на првом месту. Већина деце у Србији (86%) користи интернет свакодневно. Две трећине, односно 65% најмлађе деце (9 до 10 година), као и 98% најстаријих испитаника (15 до 17 година) приступа свакодневно интернету преко мобилних, односно паметних телефона.
45 % деце узраста од 9 до 11 година у Србији користи друштвене мреже сваки дан. Поређења ради тај проценат у Немачкој је 11%. Бројне студије су показале да дуготрајно седење може да повећа ризике повезане са хроничном болешћу, гојазношћу, проблемима спавања, срчаних болести и изостанком непосредне социјалне комуникације „очи у очи“. Под дуготрајним седењем подразумева се седење 8 – 12 сати и више, дневно. Ово се односи и на активности попут вожње, рада на рачунару и гледања телевизије.
Детету интернет пружа многе предности, укључујући боља искуства у учењу, креативност, друштвену интеракцију, забаву и побољшање моторичких вештина. Међутим, те предности губе своју сврху прекомерном употребом.
Ако вам се чини да онлине активност вашег детета има негативан утицај на личну добробит, физичко понашање или на вашу породицу, ако му је употреба интернета постала доминантна животна активност која га изолује у односу на остале друштвене токове, онда размотрите предлог о временским ограничењима коришћења интернета.
Који су знаци прекомерне употребе дигиталних технологија код детета?
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.