Како би избегли појаву дигиталног насиља међу вршњацима, поред ђака неопходно је да се наставници придржавају одређених савета и правила.
Постоје многе промене у понашању детета које је мета сајбербулинга, обратите пажњу уколико их приметите код својих ученика и покушајте да разговарате са њима и откријете у чему је проблем.
Деца која су мета вршњачког насиља на интернету постају повучена, нерасположена, усамљена. Одбијају да одлазе на тренинге, у школу и дружење са другом децом. Често се дешава да имају суицидне идеје као и мањак концентрације.
Често се дешава да деца не желе да разговарају о проблему који имају, потрудите се да ангажујете неког у кога имају поверења, као што је други наставник, психолог или педагог школе.
Школе имају јасно дефинисане процедуре за поступање у случају појаве дигиталног насиља, уколико приметите да је иницијатор насиља неко из школе, обавезно што пре укључите цео колектив у решавање.
Ако дођете до материјала на друштвеним мрежама којим се малтретира неко од ученика пријавите то администраторима друштвене мреже како би материјал био што пре уклоњен. Пре него што пријавите непримерен садржај, снимком екрана сачувајте доказ о свему шта сте прочитали.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.
Текст је преузет са сајта Паметно и безбедно.