Шта заправо представља дигитално вршњачко насиље, како се најчешће испољава, како га приметити и који је главни циљ оних који овакав облик вршњачког насиља користе како би нанели штету, патњу и бол својим вршњацима објашњава Емина Бековић из Националног контакт центра за безбедност деце на интернету у оквиру Министарства трговине, туризма и телекомуникација.
Cyberbullying (дигитално насиље) је коришћење технологије како би се малтретирала особа или група са намером да се нанесе друштвена, психолошка или физичка повреда. Доста младих људи је изложено вршњачком насиљу на интернету. Cyberbullying можемо зауставити тако што ћемо га пријавити, причати о њему и пружати подршку једни другима. Може се испољити на неколико различитих начина који обухватају:
Најчешће вршњаци креирају странице на друштвеним мрежама (Hate page) на којима траже од осталих да негативно коментаришу одређену особу- друга или наставника.
Формирају се групе на апликацијама за комуникације Viber i WhatsApp које пишу и вређају неког вршњака или је он понижен самим тим што је изопштен из те групе. На YouТube каналу објављују се туче вршњака, омаловажавајући снимци са негативним и увредљивим коментарима.
Интернет брише друштвене кочнице, допушта деци да чине и пишу ствари које иначе не би да су „лицем у лице“ са особом коју негативно коментаришу јер имају осећај да неће одговарати за таква понашања зато што су скривени иза својих профила.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.