Уколико желите безбедно да сурфујете интернетом и да спречите да неко сакупља податке о вама, примените следеће савете у вези са Гугл Хром претраживачем.
Искључите ове поставке у оквиру напредних опција
Гугл има неколико функција уграђених у Гугл Хром који служе како би побољшале претраживање, али оне уједно компанији Гугл шаљу и податке о вама, нпр: шта претражујете, које сте веб странице посетили, да ли користите Гугл претраживач...
Ако не желите да делите такве податке с Гуглом, отворите подешавања, а затим у категорији Приватност и безбедност искључите следеће опције:
Користите услугу за предвиђање да би се употпунили термини за претрагу и УРЛ адресе откуцане у траци за адресу;
Укључите функције “Безбедно претраживање” и “Не прати”
У категорији Приватност и безбедност постоје опције које треба укључити. Свакако то учините са опцијом “Безбедно претраживање”, јер она може спречити заразу злонамерним софтвером, као и отварање веб сајтова који нису безбедни. Исто важи и за опцију „Не прати“, која ће онемогућити веб сајтовима да вас прате.
Искључите или енкриптујте синхронизацију података
Не морате да чувате све што радите онлајн. Уколико укључите синхронизацију, омогућићете приступ Гуглу и оним подацима који су били сачувани само код вас на рачунару. Синхронизацију можете искључити тако што ћете отворити картицу Особе, па Синхронизација и одабрати одговарајуће категорије.
Користите више уређаја одједном, па вам је синхронизација корисна? У том случају барем енкриптујте податке које синхронизујете. Потребно је да осмислите лозинку коју ћете потом унети на сваки уређај којег желите да синхронизујете. Немојте користити исту лозинку као и за ваш кориснички рачун при Гуглу. И немојте је заборавити, јер вам у том случају Гугл не може помоћи да је вратите.
Искључите праћење локације
Хром ће вас питати да ли дозвољавате веб сајту да прати локације. Претраживач ће чувати списак свих сајтова за које сте дали или ускратили дозволу. Наравно, можете сурфовати интернетом и ако блокирате ту функцију. Праћење локације можете искључити ако отворите Приватност и безбедност, затим Подешавање садржаја па Локација.
Немојте чувати адресе и начине плаћања
Хром ће вам понудити могућност чувања ваше адресе, броја телефона, начина плаћања и сличних података како их не бисте морали стално изнова уносити у обрасце онлине. Иако би вам то олакшало живот, немојте то радити јер ризикујете да до осетљивих личних података дођу злонамерне особе што може довести до нежељених последица. Дозволу можете укинути ако отворите Аутоматско попуњавање па Адресе и друго. Чување података с кредитних картица можете онемогућити у делу где је Аутоматско попуњавање и опција Начини плаћања.
Ограничите интернет колачиће – кукис
Ваш претраживач чува интернет колачиће како би скратио учитавање страница или аутоматизовао одређене поступке. Сајтови их често користе како би пратили ваше понашање и прикупљене податке продавали оглашивачима, па из тог разлога њихово деловање треба ограничити.
Отворите у подешавањима Приватност и безбедност па Подешавања садржаја и затим Колачићи: Укључите Блокирај колачиће треће стране. Такође, можете укључити Задржи локалне податке само док не затворим прегледач, али имајте на уму како ћете се у том случају изнова пријављивати сваки пут кад покренете Хром.
Промените почетни интернет претраживач
По почетним поставкама Хромов главни интернет претраживач је Гугл. Можете га заменити неким другим који вас не прати уопште или барем прикупља и чува мање података о вама. Отворите у подешавањима опције за Претраживач и опције Управљај претраживачима где можете променити подразумевани претраживач али такође можете искључити Гугл Асистента, ако га ваш рачунар подржава.
Преузето са: Национални контакт центар за безбедност деце на интернету
Национални контакт центар за безбедност деце на интернету, при Министарству трговине, туризма и телекомуникација, успостављен је 27. фебруара 2017. године, на основу Уредбе о безбедности и заштити деце приликом коришћења информационо-комуникационих технологија.
Центар је први, и за сада једини, институционални механизам у региону који се бави превенцијом и реаговањем на угрожавање деце у дигиталном окружењу, пружајући могућност грађанима да се бесплатно обрате на број телефона 19833 или путем онлајн платформе Паметно и безбедно.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.