Интернет деци и младима нуди фантастичне могућности за откривање, повезивање и креирање.
Међутим, приликом коришћења Интернета постоје и ризици. На пример, то је отворени прозор у свет који такође припада одраслима и садржи неодговарајуће материјале за децу.
Како родитељи могу да помогну деци да смање ове ризике? Нема једноставног одговора - ризици су различити и зависе од узраста детета и познавања рада на рачунару.
Емина Бековић из Националног контакт центра за безбедност деце на интернету наводи и објашњава да сваки родитељ, од оног првог момента када преда уређај детету у руке мора да има контролу и надзор.
- Пре свега, родтитељ мора да свакодневно прати те онлајн активности детета, да буде упућен у то шта дете интересује, шта дете воли да гледа, с ким разговара, са ким се дописује, шта је то што га привлачи када су у питању, на пример, игре изазова, познати јутјубери, зашто то воли да гледа... - објашњава едукатор Националног контакт центра за безбедност деце на интернеру и додаје:
- Значи, родитељ сваки мора да се бави својим дететом.
Данас је интернет, пре свега, нажалост тај доминантни начин комуникације и већину времена деца проводе на компјутерима, мобилним телефонима. Оно што је битно јесте да деца користе интернет и да родитељи сугеришу својој деци, као и наставници и учитељи да је интернет, пре свега, инструмент помоћи за учење.
Бековић саветује да би деца требало да интернет користе да ту нађу неке информације, да им помогне када је у питању едукација, наравно није на одмет и забава, али све у некој одређеној мери.
Национални контакт центар за безбедност деце на интернету, при Министарству трговине, туризма и телекомуникација, успостављен је 27. фебруара 2017. године, на основу Уредбе о безбедности и заштити деце приликом коришћења информационо-комуникационих технологија.
Центар је први, и за сада једини, институционални механизам у региону који се бави превенцијом и реаговањем на угрожавање деце у дигиталном окружењу, пружајући могућност грађанима да се бесплатно обрате на број телефона 19833 или путем онлајн платформе Паметно и безбедно.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.