Министарство трговине, туризма и телекомуникација је пре четири године основало Национални контакт центар за безбедност деце на интернету, зато што смо увидели да постоји проблем и да се тај проблем, и уопште проблем тог вида вршњачког насиља, као и опасности које вребају децу сада преместио на интернет, тако да смо основали тај Национални контакт центар за безбедност деце на интернету који могу да позову сви грађани, објашњава едукатор Националног контакт центра за безбедност деце на интернету Емина Бековић.
Она наводи да и деца и родитељи, али и наставници могу да добију савет, информацију о безбедном коришћењу интернета, као и техничку подршку, али и да пријаве насиље на интернету.
- Злоупотребу фотографија, контактирање од стране педофила, предатора, затим ако неко прима уцене, претње, лажне профиле... Свако може да позове овај центар на 19833 и пријави проблем. Ми смо директно повезани и са полицијом, тужилаштвом и домовима здравља као и центрима за социјални рад, Министарством просвете и у зависности о каквом проблему је реч ми то прослеђујемо тим надлежним институцијама - објашњава Беговић и додаје:
- Хоћу да напоменем да је центар анониман зато што смо пре свега на тај начин желели да мотивишемо децу да пријаве свој проблем, јер нажалост, последња истраживања која је радио и Уницеф говоре о томе да једно од десеторо деце, само једно, пријави свој проблем насиља родитељима.
Као едукатор са дугогодишњим искуством наводи да је такав податак поражавајући пре свега зато што је родитељ онај који последњи сазна када дете има проблем, зато је и намена овог центра пре свега да помогне свима, и родитељима и деци.
Национални контакт центар за безбедност деце на интернету, при Министарству трговине, туризма и телекомуникација, успостављен је 27. фебруара 2017. године, на основу Уредбе о безбедности и заштити деце приликом коришћења информационо-комуникационих технологија.
Центар је први, и за сада једини, институционални механизам у региону који се бави превенцијом и реаговањем на угрожавање деце у дигиталном окружењу, пружајући могућност грађанима да се бесплатно обрате на број телефона 19833 или путем онлајн платформе Паметно и безбедно.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.