Пандемија корона вируса са собом је донела многе промене у нашим основним животним навикама па самим тим и промене у друштву. И поред здравља, епидемија на светском нивоу утицала је и на то да се неки облици вршњачког насиља са којима није било толико проблема и који су се са успехом контролисали поново постају једно од горућих и кључних питања за решавање као што је то нпр. случај са дигиталним насиљем.
Емина Бековић из Националног контакт центра за безбедност деце на интернету у оквиру Министарства трговине, туризма и телекомуникација објаснила је да је и дигитално вршњачко насиље у порасту током онлајн наставе.
Док је трајало ванредно стање наш Центар није прекидао са радом. Оператери су захваљујући дигиталним технологијама радили и примали позиве од куће.
Наставници и ученици су користили најчешће „google učionicu“ i „zoom platformu“ као алат за наставу и учење па смо имали случајеве спорадичних упада на онлине наставу од стране трећих лица (нпр. познатих youtube-ra коме неки ученик да шифру за улазак) или постављање неког непримереног садржаја или видео снимка, писање непримерених коментара за наставнике, злоупотреба личних података и е-мејлова ученика који су неопходни за приступ дигиталној настави).
Било је доста позива и питања родитеља која се односе на заштиту своје деце на друштвеним мрежама.
Национални контакт центар је део своје телефонске линије 19833 која је иначе бесплатна, уступио Савезу друштва психотерапеута Србије ради пружања психолошке подршке грађанима и тај систем још увек функционише.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.