Иако знамо да коришћење информационо-комуникационих технологија може да има позитиван утицај на целокупни развој младих, омогућавајући им стицање дигиталних вештина неопходних за живот у 21. веку, чињеница је да младима недостају вештине конструктивног коришћења интернета и заштите од потенцијалних ризика и насиља на интернету. Како је дигитална комуникација готово свакодневни вид комуникације данашњих ученика и ученица, важно је да разумемо на које све начине, и под којим условима, дигитално насиље и злоупотреба информационих технологија може да остави озбиљне емоционалне, психичке и социјалне последице на све особе које су му изложене.
Надзор родитеља и надгледање дечијих активности на интернету представљају важан корак у заштити деце и младих, али врло често то није довољно. Четови, блогови, форуми и слична места на интернету, где деца и млади размењују мишљења и готово свакодневно комуницирају врло су популарна, па су стога и привлачна особама које желе да злоупотребе комуникацијске могућности које интернет нуди.
Нет Патрола - https://netpatrola.rs/, покренута од стране Центра за несталу и злостављану децу, нуди грађанима могућност да анонимно или представљајући се, пријаве сумњу на илегалан садржај који се односи на сексуално искоришћавање деце на интернету - https://netpatrola.rs/prijavite-sadrzaj/ .
Након добијања пријаве тим Нет Патроле ће урадити процену и уколико се потврди да је садржај илегалан, пријаву проследити надлежним државним органима и уколико је потребно интернет провајдеру ради уклањања истог са интернета.