У емисији „Хајде да разговарамо“ на ТВ "Euronews Serbia", Оливера Зечевић, чланица Тима за координацију Посебне радне групе за унапређење рада платформе "Чувам те" из МУП-а, говорила је о томе како се, у циљу превенције вршњачког насиља у стварном и дигиталном окружењу, користе садржаји са платформе "Чувам те" на интерактивним радионицама које се спроводе у оквиру пројекта „Заједно и безбедно кроз детињство“ са ученицима од петог до осмог разреда у основним школама у Србији.
Како је истакла, овај пројекат, прилагођен деци и младима, креиран је уз њихово активно учешће, тако што су дали предлоге о томе како би радионице требало да изгледају и о којим темама би желели да разговарају.
Радионице су се састојале од почетног и завршног квиза и рада у малим групама, чији је задатак био да позитивно реше различите ситуације вршњачких конфликата. Ученици су квиз радили преко својих мобилних телефона, користећи платформу за интерактивно учење и такмичење “Kahoot”, која им је позната још из периода пандемије COVID-19. Током пандемије су је најчешће користили за рад на контролним задацима, а сада је искоришћена за унапређење знања и вештина о безбедности.
Овакав начин рада омогућио је да сви учесници активно учествују и допринесу подизању свести о последицама насиља, као и о механизмима заштите.
Ученици су одговарали на питања која су се односила на препознавање различитих облика дискриминације и насиља, како да реагују када се суоче са проблемом, шта су дужни одрасли да ураде када им деца пријаве насиље и где и на које начине могу потражити помоћ и заштиту.
Посебан изазов био је како их анимирати да учествују у радионицама. Због тога је, пре почетка спровођења пројекта, организовано пилотирање радионице у једној школи. Анализа постигнутих резултата послужила је као почетна основа. Ученици су најчешће постављали питања о томе како да реагују када их неко нападне, а да не узврате насиљем. У том контексту, разговарали смо и увежбавали вештине ненасилног решавања конфликата, тражећи позитивна решења.
Током решавања ситуација вршњачких конфликата, посебно је било важно да ученици користе препоруке стручњака, презентације и знања стечена путем онлајн обука преко платформе "Чувам те". Такође, показано им је како на брз и једноставан начин могу пријавити насиље преко "Чувам те" као и преко платформе "Паметно и безбедно".
Уколико желите да погледате целу емисију, можете то учинити ОВДЕ.