Ризик увек постоји! Не само код вршњачког насиља, конкретно, код дигиталног облика вршњачког насиља већ и код свих осталих ствари, међутим, са порастом броја жртава дигиталног насиља међу најмлађима, све се гласније прича о ризицима, превенцији и сузбијању истог.
Који су најчешћи ризици приликом коришћења интернета и око чега морамо посебно и изразито да водимо рачуна саветује и објашњава Емина Бекић из Националног контакт центра за безбедност деце на интернету у оквиру Министарства трговине, туризма и телекоминикација.
Број деце и младих који свакодневно користе интернет је у сталном порасту, и у свету и код нас. Интернет представља нецензурисани извор информација који није увек примерен деци.
Истраживање интернета без надзора одрасле особе може изложити дете сајтовима са штетним садржајима, као што су садржаји који заговарају насиље, који су сексуално експлицитни или подстичу неадекватно понашање.
Такође, постоји ризик од предатора, међу којима су и педофили који злоупотребљавају програме за инстант поруке како би контактирали и угрозили децу.
Због релативне анонимности коју интернет пружа, постоји могућност злоупотреба и коришћења интернета ради вређања, уцењивања, претњи, насиља, и злоупотреба фотографија и личних података. Такође, постоји и посебан проблем прекомерне употребе интернета која може да развије зависност од интернета и видео игара.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.