Сексуално образовање и едукација деце у школама имају многе предности. Веома је важно да деца имају оптималан ниво знања о функционисању свог тела, физиолошким процесима, али и емотивним одлукама у вези са здрављем.
Здравствена неписменост код младих, у овом сегменту, може имати последице по репродуктивно, али и опште здравље деце и младих, као и појаву сексуалног насиља и узнемиравања међу вршњацима још у најранијем добу одрастања и школовања.
Како објашњава докторанд превентивне медицине Никола Савић, сексуално образовање и репродуктивно здравље, требало би да обухвати програм чији наставни исходи ће имати за циљ смањење инциденције било које врсте, било здравствене, психичке или физичке, али и ширење свести код младих људи о томе да из незнања и неинформисаности расте број пријава сексуалног насиља.
- Сексуално образовање би требало да обухвати теме као што су хумани односи међу половима и превенција партнерског насиља. Са психолошког аспекта, овакво образовање може само позитивно утицати на здравље адолесцената – објашњава Савић и додаје:
-Такође, поред деце, треба едуковати и помоћи и родитељима када су ове теме у питању, јер некада ни сами нису стручни и компетентни да дају одговоре свом детету, некада имају баријере у комуникацији које могу донети промене које долазе са пубертетом, док би улога здравственог васпитача или било које друге стручне особе из ове области, у овом сегменту била непроцењива.
Како истиче докторанд превентивне медицине, примена сексуалног образовања и едукација деце и младих била би видљиве кроз само неколико година, кроз праћење бројних индикатора здравља, али и пријавама и превенцији сексуалног насиља како међу старијима, тако и међу млађима.
-Сексуално образовање треба да почне у периоду око десете године живота, пре било какве сексуалне активности и ризичних полних односа – саветује Савић и додаје да би оно требало да се учи из здраве комуникације са родитељима или неког стручног лица.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.