Читање је сложена когнитивна активност која ангажује више делова мозга и утиче на различите когнитивне функције. У данашњем дигиталном добу, када су деца све више окружена технологијом, читање књига остаје један од најважнијих начина за развој језичких способности. Рано усвајање навике читања не само да проширује дечји вокабулар, већ и значајно утиче на њихову способност комуникације.
Како се вокабулар шири читањем?
Читање децу излаже широком спектру речи и израза које можда не би чула у свакодневном говору. Књиге нуде разноврсне стилове писања, од једноставних нарација до комплексних описа и дијалога. Унапређења у језичком изражавању до којих долази су:
- Излагање новим речима – Кроз приче, деца уче нове речи у контексту, што им олакшава да их разумеју и касније користе у говору.
- Богатији изрази и синоними – Књиге нуде различите начине изражавања, чиме деца уче како да користе синониме и избегну понављање истих речи.
- Разумевање граматичких структура – Деца усвајају правилан редослед речи, употребу времена и граматичких облика.
Побољшање комуникационих вештина
Када дете има богат вокабулар, лакше му је да изрази своје мисли, осећања и потребе. Читање такође, развија критичко размишљање и разумевање туђих перспектива, што директно утиче на квалитет комуникације и остваривање односа са особама из окружења.
- Јасније и прецизније изражавање – Деца која читају чешће имају способност да својим речима боље опишу ситуације, што побољшава њихову вербалну комуникацију.
- Боља способност слушања и разумевања – Читањем прича, деца уче да пажљиво слушају, повезују информације и постављају питања.
- Развој емпатије и социјалних вештина – Ликови у књигама помажу деци да разумеју различите емоције и понашања и преиспитују их, што их чини бољим саговорницима у стварном животу.
Како да подстакнете читање код детета?
Родитељи играју кључну улогу у развијању љубави према читању код деце. Делимо неколико савета са вама:
- Омогућите деци шири избор књига – Држите књиге у кући на местима која су лако доступна деци или организујте одлазак у библиотеку.
- Бирајте садржај који их интересује – Деца ће лакше заволети читање ако им понудите књиге о темама које их занимају.
- Будите узор – Ако дете види да и ви читате, већа је вероватноћа да ће и само развити ту навику.
- Створите позитивне асоцијације на читање - Читање не треба да буде казна или обавеза. Нека буде забавно, опуштено и део породичног времена.
Уз прави приступ, читање може постати навика која ће деци користити током читавог живота, помажући им да развију машту, прошире своје видике и откључају пуни потенцијал у учењу, комуникацији и креативном размишљању.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље или било који други облик насиља то можете да пријавите ОВДЕ.