Насиље над најугроженијим члановима нашег друштва - децом и адолесцентима - има поражавајући учинак и доводи до широког спектра здравствених и социјалних проблема, међутим, то је нешто на чему се континуирано, стрпљиво и марљиво ради, а говорити отворено о самој теми, проблему и решењу - кључно је како би се и циљ остварио.
Када је реч о сексуалном насиљу и злостављању деце, могуће га је предвидети и спречити у неким ситуацијама. Због тога су изузетно важни програми који се баве узроцима и факторима ризика.
У разговору са пeдагогом Бранком Орешчанин на тему сексуалног насиља и узнемиравања деце, на самом почетку истакнутно је да је то тема која не сме да представља табу у нашем друштву и која захтева ефикасну превенцију и ефикасну заштиту детета које је жртва овог типа насиља.
На питање зашто школе избегавају да отворено говоре о сексуалном насиљу, Драган Попадић, професор Филозофског факултета у Београду, који се дуги низ година бавио темом насиља у школама, је једном приликом је изјавио: "Насиље је злоупотреба моћи. Насиљем се моћ намеће и демонстрира. Сексуално насиље је екстреман случај такве демонстрације моћи. О његовом препознавању и правовременом реаговању се, на жалост, не говори у оквиру школских програма зато што такав разговор нужно отвара низ других тема које се сматрају осетљивим и са којима традиционална патријархална друштва какво је наше не знају како да се носе".
- Многобројни случајеви сексуалног насиља и сексуалног узнемиравања којима нас засипају медији указују да је неопходно код деце и младих развијати стратегију реаговања на сексуално узнемиравање - апелује педагог Орешчанин и додаје:
- Када је млађи узраст у питању тј. деца, није неопходно рећи им превише и уплашити их али је важно да схвате да је њихово тело само њихово и да нико нема права да их додирује, нарочито не мимо њихове воље.
Бранка Орешчанин наводи да је кључно објаснити да су делови тела које прекрива доњи веш њихови приватни делови. Њих нико не сме да гледа и додирне, осим, понекад, доктор и медицинска сестра који ће им објаснити због чега то чине.
- Важно је скренути им пажњу да се обрате одраслој особи сваки пут када их неко додирне тако да се осете нелагодно, забринуто и уплашено. Такође, разговор о тајнама је веома важан јер омогућава да детету објасните да постоје добре и лоше тајне - говори педагог и додаје:
- Када је старији узраст у питању, исто тако и за њих може бити јако тешко да отворено говоре о сексуалном узнемиравању. Треба их подучити како да препознају ризичне ситуације и како да их безбедно напусте, како да прекину интеракцију и кажу "НЕ" уколико их неко непристојно додирује. Треба им скренути пажњу да преко друштвених мрежа не деле олако информације о себи, породици или пријатељима. Такође, први сусрети са особама које су упознали у онлајн свету треба да обавезно буду у присуству родитеља или неке друге одрасле особе од поверења. И наравно, треба им скренути пажњу да, уколико се дешава нешто што их брине, треба то да поделе са одраслом особом у свом окружењу у коју имају поверење.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.