На питање, шта ако је корисник дома за децу без родитељског старања жртва насиља од стране својих вршњака из школе или дома? Коме пријављује насиље и какву помоћ може да добије, из „Дома за децу у Звечанској“ објашњавају:
Установа настоји да едукује и децу односно младе, као и особље у вези са јасним одређењем које понашање представља угрожавање друге особе, шта је занемаривање, злостављање и злоупотреба, да то разликују од понашања која се често мешају са тим, а не нарушавају добробит деце (као што су нежан и подржавајући и с мером примењен физички контакт, физичко осујећење агресије тако да не повреди дете, радно ангажовање у складу са могућностима детета, младе особе, итд.).
На који начин да се заштите односно да пруже подршку детету:
Установа, према Протоколу, евидентира, процесуира и даље пријављује сваки вид насиља, у циљу превенције и заштите деце од злостављања и занемаривања.
У циљу шире превенције занемаривања, злостављања и злоупотребе деце, у оквиру чега је и вршњачко насиље, успостављени су Национална дечија линија (2005. године) и Родитељски телефон (2016. године) за телефонско саветовање и подршку деци и родитељима у ситуацијама породичног или вршњачко насиља, те пријаву случајева или сумње на насиље у општој популацији (www.116111.rs).
На овај број телефона се могу јавити деца и млади из целе Србије, бесплатно, са свих мрежа. А у циљу доступности услуге служба телефонских линија организује информативно едукативне радионице у школама и другим организацијама за децу, младе и родитеље.
Од фебруара 2021. године, деци и младима је доступна и нова услуга Сигурни СНАТ, (саветовање путем писане комуникације, у реалном времену) од 18.00 до 22.00 седам дана у недељи.
Сви заинтересовани могу приступити овој услузи преко интерактивне платформе www.116111.rs или преко наше фејсбук странице и инстаграм налога.
Оно што је главни мото ове установе, када је у питању насиље, је да имамо свест о томе да оно постоји, упркос свим мерама да га спречимо, да треба га препознамо, пријавимо и процесуирамо, као и да имамо НУЛТУ ТОЛЕРАНЦИЈУ на све врсте насиља над децом.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.