Дигитално насиље постало је све чешће и све присутније међу нашим најмлађима. Као један од облика вршњачког насиља, није видљив голим оком, не оставља видљиве знакове повреда, модрице, ожиљке, знакове помоћу којих родитељ, старатељ или било која друга особа од поверења код детета могу приметити да се дешава један вид вршњачког насиља. Међутим, и поред тога, јако је заступљено, јако је опасно и може довести до последица већих размера чак и од ожиљака, масница или било каквог другог физичког знака и зато се мора, ако постоји било какво сазнање о томе да се дигитално насиље дешава вама или било којој другој особи из вашег окружења, обавезно пријавити.
На питање о томе како пријавити дигитално насиље међу децом, одговор је дала Емина Бековић из Националног контакт центра за безбедност деце на интернету у оквиру Министарства трговине, туризма и телекомуникација.
У случају било каквих злоупотреба, узнемиравања или насиља путем интернета родитељи, деца али и наставници могу се обратити Националном контакт центру за безбедност деце на интернету који је основан од стране Министарства трговине, туризма и телекомуникација, на број телефона 19833 који је бесплатан и анониман.
У зависности о којем облику насиља је реч, случај се може пријавити и школи кад су у питању ученици или наставници, али директно и полицији.
Пре пријаве овим надлежним службама, потребно је да прикупите податке који указују на малтретирање. Прикупљање података подразумева фотографисање или сликање екрана са овим материјалом (screenshot) и то је доказ у поступку.
Никада не треба одговарати и узвраћати на узнемиравање, претње, уцене…јер се тај садржај може искористити против вас. Увек блокирајте насилника и промените вашa приватна подешавања.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.