Једно од најчешћих питања које се јавља уколико је дете било жртва сексуалног насиља јесте, на који начин таква траума може утицати на његово психичко и физичко здравље, и како му помоћи.
На ову и више него озбиљну тему говорио је професор и докторанд превентивне медицине Никола Савић.
На самом почетку разговора Никола Савић истиче да би његова порука свим родитељима и старатељима била та да сексуално насиље не сме бити табу тема о којој се не говори јер се самим тим ствара подлога да се прећути насиље, или да дође до насиља, а да оно не буде процесуирано.
- Родитељи морају бити присутни у животу свог детета, морају добро упознати своје дете, његове навике и приметити промене у понашању које могу бити последица изложености сексуалном насиљу и морају упозорити своју децу на одређене ситуације које их могу довести у додатни ризик – говори Никола Савић и додаје да децу увек треба охрабрити да отворено говоре о томе шта су доживели у комуникацији са вршњацима и другим особама.
- Родитељ је тај који треба да иницира сарадњу са здравством или Министарством унутрашњих послова, односно полицијом када до одређене форме сексуалног насиља дође ван образовне институције која такође треба да реагује.
Насиље није урођено у човеку и дешава се као последица одређених социјалних феномена и девијација, међутим, то нам је знак да треба да утичемо превентивно како до сексуалног насиља уопште не би ни дошло, говори професор и докторанд превентивне медицине и додаје:
- Родитељ треба да буде присутан у животу свог детета и да ослушкује његово понашање како би сви заједно могли да правовремено реагујемо, као тим, а све у циљу превенције насиља и правовремене интервенције.
Друштвена заједница треба да регулише одређене здравствене едукације и мислим да је то Влада Републике Србије препознала када је реч о здравственом просвећивању путем Националне платформе за превенцију вршњачког насиља, истиче Савић.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.