Петарде нису за децу! Безбедност је увек на првом месту
Празници су време радости, игре и заједничких тренутака са породицом. Ипак, овај период обележавају и опасни звуци експлозија петарди и ватромета, који све више
постају део празничне традиције. Иако петарде могу деловати као безопасна забава, последице њихове употребе, нарочито код деце, могу бити озбиљне и трајне.
1. Петарде могу изазвати физичке и психолошке повреде
Ево неколико најчешћих ризика:
- Повреде руку и лица: Удари и експлозије петарди могу довести до озбиљних опекотина, ломова костију и губитка прстију или чак вида.
- Слух и слухни проблеми: Гласни звуци експлозија могу оштетити слух детета, чак и након краткотрајног излагања.
- Страх и траума: Код млађе деце петарде могу изазвати велики страх, а гласни звуци могу дугорочно оставити трауме.
- Опасност од пожара: Петарде и ватромети могу изазвати пожаре у близини кућа, шума или других запаљивих површина.
2. Деца и незрелост у процени ризика
Деца, због своје природне радозналости и недостатка искуства, често не разумеју последице руковања петардама. Оне могу изгледати као играчке, али у рукама детета, постају потенцијално опасно оружје.
Родитељи и старатељи често подцењују ризике, омогућавајући деци да се играју петардама без одговарајућег надзора. То може довести до несрећа које се могу спречити само едукацијом и забраном.
3. Законска регулатива
У многим земљама, па и у Србији, употреба пиротехничких средстава строго је регулисана. Куповина, продаја и употреба петарди од стране деце је противзаконита и може довести до озбиљних последица, како за дете, тако и за родитеље који сносе одговорност.
Према Закону о јавном реду и миру Републике Србије ("Сл. гласник РС", бр. 6/2016 и 24/2018), у оквиру члана 17, се истиче “Ко паљењем пиротехничких производа нарушава јавни ред и мир или угрожава сигурност грађана - казниће се новчаном казном од 50.000 до 100.000 динара или радом у јавном интересу од 40 до 120 часова.”
4. Како едуковати децу и родитеље?
Едукација је кључна за спречавање несрећа. Ево неколико корака које можемо предузети:
- Разговор са децом: Објасните им опасности коришћења петарди на начин који разумеју. Користите примере стварних ситуација како би схватили озбиљност проблема.
- Сарадња са школама: Школе могу организовати радионице и предавања о безбедности током празника.
- Јасна правила у кући: Успоставите правило да петарде нису дозвољене и доследно га се придржавајте.
- Упозорења у јавности: Погледајте “Чувам те” едукативни видео о 5 ствари које треба да знаш о петардама.
Петарде нису играчке, и њихова употреба код деце може довести до трагичних последица. Родитељи, васпитачи и шира заједница имају обавезу да заштите децу едукацијом и превенцијом. Празници су време радости, али безбедност наше деце мора увек бити на првом месту!
Дигиталнa заштита на И