Насиље се као тема, нажалост, јавља све чешће и у свим облицима. Било да је реч о вршњачком насиљу у школи, у породици или било којој другој ситуацији.
Постоје разне врсте насиља. Неки су оком видљиви, као што су модрице или друге повреде на основу којих јасно можемо закључити да се нешто дешава, и помоћи, како себи, тако и особи која је жртва насиља. Међутим, понекад се насиље може јавити у облицима који су много болнији, а тежи за видети, као што је нпр. вербално насиље, насиље због различите културе, вере, нације, порекла, боји коже и многи други примери.
Да би могли да препознамо прве знакове који указују на вербално насиље које се дешава нама, или било којој другој особи из окружења, морамо да познајемо и термине који нам говоре да се вербално насиље дешава, и да га морамо спречити.
Катарина Ивановић, пед.саветник и професор филозофије објаснила је сажето основне термине насиља које морамо знати, како би исто и спречили:
Слобода изражавања - Према европској конвенцији о људским правима, члан 10 дефинише овај појам овако: „Свако има право на слободу изражавања. Ово право укључује слободу поседовања сопственог мишљења, примања и саопштавања информација и идеја без мешања јавне власти и без обзира на границе.
Предрасуде - Појам предрасуда обухвата негативне судове или мишљења о некој особи, друштвеној групи или појави који се не заснивају на истинитом искуству нити на разумним доказима. Постоје ставови базирани на предрасудама али и деловање базирано на предрасудама.
Стереотипи - Према дефиницији стереотипи су поједностављене и неоправдане генерализације које се заснивају на минималном познавању одређених појава или група. Стереотип почива на уверењу да припадници неке групе поседују одређене особине које су само њима својствене и по којима се разликују од других, као и да те особине имају сви припадници дате групе. Стереотипи се могу испољити према свим друштвеним групама и категоризацијама људи: према занимању, националности, вери, полу, раси, сексуалној оријентацији, друштвеној класи, социјалном статусу и тд. Треба рећи да стереотипи могу бити „позитивни“ или „негативни“, и да су и једни и други базирани на незнању и нетачним претпоставкама као и да подједнако доприносе неистинитим, непотребним и у суштини негативним друштвеним поделама.
Интеркултуралност - Појам интеркултуралности представља могућност успостављања односа између група које припадају различитим културама, затим односе размене и равноправне комуникације међу културним групама, који се разликују по критеријумима као што су етничка припадност, религија, језик или националност, и изражава веровање да се људи путем контаката обогаћују и развијају, подразумевајући као основне управо ове вредности у интеркултуралном процесу: поштовање, дијалог и разумевање.
Мултикултуралност - Означава постојање више различитих култура које живе једне поред других на истом простору у пасивној коегзистенцији без много интеракције између себе и негујући сопствену културу неометано.
Дискриминација - Појмом дискриминација дефинишемо негативне појаве у друштву као што су: искључивање, одвајање, различито поступање према појединцима или групама само због тога што су према неком критеријуму (објективно или субјективно) „различити“; примери категорија према којој особа или група може бити дискриминисана јесу слични као и у случају стереотипа, образац обликовања погрешног поимања истине је исти, а то су, расна дискриминација, национална, полна или родна припадност, социјални статус, сексуална оријентација, старосна, религијска или чак брачни статус.
Толеранција - Појам толеранције у најширем смислу представља способност дијалога са другим уз могућност разумевања и прихватања различитости у односу на наш положај, став или мишљење. Толеранција значи поштовање другог и признавање права на различитост. Други нас својом различитошћу оплемењује, чини нас бољим и шири наше видике. Ипак, толеранција не значи пасивно прихватање, ни трпљење разлика. Она је спремност на дијалог и потреба за дубљим разумевањем, ненасилна и љубазна комуникација која израста из елементарне људске потребе за друштвеношћу и пријатељским окружењем.
Културни диверзитет или разноликост - је прихватање и поштовање разлика међу верским, етничким и другим групама које не деле исте вредности и животне стилове, односно неинсистирање на асимилацији у доминантну културу.
Идентитет - Идентитет је вишезначни појам и представља слојевиту структуру значења. С једне стране идентитет је врло лична категорија и представља оно што ми јесмо у свом најдубљем одређењу, затим имамо наметнути идентитет, етнички, стечени, наслеђени, промењиви и тако даље. Али увек када се вратимо на питање: Ко сам ја? Зашто се идентификујем са овом групом, или како да сам баш талентован за ову врсту игре или вештине, налазимо се на прагу исконског промишљања о себи, што представља идентитет. Идентитет је увек друштвена, а не биолошка категорија. Он обухвата наше ставове, елементе развоја у окружењу, друштвену ситуацију и поглед на свет и веома је значајан покретачки мотив човека кроз читаву историју.
Ксенофобија - Појам који представља страх и неповерење према нечему што се доживљава страним и непознатим, пре свега према људима који се на неки начин могу доживети као припадници неке друге групе.
Расизам - Појам који представља врсту мржње која се базира на претпоставци да постоје биолошки различите расе људи, те да су неке расе супериорније у односу на друге расе.
Говор мржње - је сваки облик изражавања који подстиче, промовише, оправдава или позива на нетолеранцију, дискриминацију, непријатељство, мржњу и насиље или који застрашује, вређа или омаловажава појединца или групу.
Анимозитет - Непријатељско расположење према некој особи, друштвеној групи или заједници.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.