Што више сазнајемо о насиљу над децом, све је јасније да решавање тог проблема представља морални императив. Изложеност насиљу, било краткорочно или дугорочно, оставља искључиво негативне последице по физичко и ментално здравље. Подаци такође указују на чињеницу да читаво друштво испашта када деца пате на овај начин.
У складу са тим, овај проблем треба третирати као суштински друштвено-економски, а не само морални.
Насиље над децом може да се манифестује у различитим облицима: физичким, психичким и сексуалним. Изложеност насиљу у детињству оставља вишеструке последице. Утврђивање узрочно-последичне везе између насиља и његове последице понекад је додатно компликовано због других фактора.
На пример, када се разматра однос сиромаштва и насиља над децом јасно је да између те две појаве постоји веза, али није сасвим јасно каква. Код деце рођене у сиромаштву постоји већа вероватноћа да ће бити жртве насиља у детињству што аутоматски повећава њихове изгледе да и у зрелом добу буду осуђени на сиромаштво: из тог разлога је тешко са тачношћу утврдити шта је узрок а шта последица.
Поред тога, физичко насиље изазива не само физичка него и психичка оштећења. Слично томе, последице психичког малтретирања некада могу да имају физичке манифестације. Истраживања такође показују да код деце изложене једном типу насиља постоји велика шанса да доживе и неки други вид злостављања. Та појава се назива "поли-виктимизација".
Негативне последице насиља се гомилају, што значи да поли-виктимизација доводи до најнегативнијих исхода.
O oвој теми разговарали смо са психологом Силвиом Радић која објашњава да није лак корак за дете да процени ситуацију, да каже "НЕ", да се одупре и да се повери и/или пријави да трпи насиље било да је то у породици, комшилуку, на улици, у школи.
- Зато треба да ослушкујемо, да с пажњом слушамо дете, да комуницирамо. Ако добро познајемо дете, можемо и да приметимо промене у изгледу и понашању. Некада су те промене постепене, некада нагле - упозорава психолог и објашњава:
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.