Према UNICEF извештају из 2017. године скоро 70% деце у Србији је барем једном било изложено психичком или физичком насиљу, а више од 8% сексуалном злостављању, док је 38% деце сведочило насиљу међу одраслима у свом дому.
Такође, од укупног броја жртава насиља у породици у 2021. години, чак 8.146 су била деца. Такође, 45% деце је и даље изложено насилном дисциплиновању у свом дому.
Подаци изгледају алармантно, али околина најчешће бира да ћути о томе.
Породични односи се често доживљавају као приватна ствар, али заштита детета је обавеза сваког појединца према закону, не уплитање.
Многи не реализују пријаве насиља јер „нису сигурни“. Али и мали корак ка сазнању и превентивна реакција бољи су од окретања главе.
Посебно у мањим срединама присутан је страх од замерања или других последица. Потребно је више подршке и сигурности за оне који пријављују.
Физичко кажњавање и емоционално злостављање се често не препознају као проблем, већ као део „васпитања“.
Када околина ћути, насиље се продубљује. Жртва остаје без подршке, а насилник добија додатну "легитимност". Ћутање продужава трауму и смањује вероватноћу да ће дете добити помоћ на време.
Тишина није неутрална. Она штити насилника, а не дете. Једна реч, једно питање, једна пријава – могу променити нечији живот. Проговоримо уместо деце која још не знају како.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље или било који други облик насиља то можете да пријавите ОВДЕ.
Извор: