Интернет је нешто што данашњицу чини онаквом каквом јесте, али и средство без кога се, у сваком облику и погледу, не може. Међутим, поред добре стране истраживања, постоје и оне које се врло често злоупотребљавају и из којих се рађа дигитално насиље у којем су на мети најчешће деца, поготово када је реч о друштвеним мрежама.
На тему како родитељи да разговарају са децом о друштвеним мрежама, да ли би родитељи требало да буду упознати са садржајима које деца конзумирају и како их контролисати говорила је Емина Бековић из Националног контакт центра за безбедност деце на интернету.
На самом почетку Бековић истиче да без обзира на чињеницу да већина родитеља ређе користи нове технологије него њихова деца, и да половина родитеља из Србије признаје да нема одговарајуће дигиталне вештине, родитељи увек имају чему да науче своју децу и када је реч о дигиталној комуникацији јер сва правила која важе за комуникацију „лицем у лице“ важе и за дигиталну комуникацију.
- Наше искуство говори да родитељи немају висок степен свести о опасностима које вребају на интернету и сматрају да је за децу и младе интернет безбедније место од улице – говори Бековић и додаје:
- Како су родитељи одговорни за децу и њихове поступке, они морају да покажу интересовање за оно што њихово дете ради на интернету, да унапреде своје дигиталне вештине, али и да информишу и себе и дете о мерама заштите и начинима препознавања опасности и насиља, као средства реаговања ако до насиља дође.
Како истичу из Центра, родитељи морају да разговарају са својом децом шта их то привлачи да гледају на друштвеним мрежама, да ли њихови другари постављају видее на тим мрежама, какав је њихов став о томе, које јутјубере и инфлуенсере прате и слично.
Према последњим истраживањима у Србији, како истиче Бековић, може се приметити да велика већина родитеља не зна шта им деца раде на интернету, као и податак о томе да родитељи не знају да је велики проценат деце претрпело неки облик насиља на интернету, а да то нису рекли својим родитељима најчешће због страха од казне, одузимања телефона, рачунара…
-То никако не радити. Најбољи начин да заштитимо децу док су на интернету је разговор. Родитељ треба отворено да разговара са својим дететом, да изгради однос који се заснива на поверењу, као би учинили да се деца осећају слободно да им се обрате за било шта – саветује Бековић и додаје:
-Саветујемо да родитељи започну разговор на време. Када деца почну да користе рачунар или телефон прави је тренутак да се разговара са њима о томе како да на интернету остану безбедни и какво понашање је дозвољено и прихватљиво. Да би то учинили, морају и они сами да буду упознати са свим садржајима на које дете наилази. Управо у незнању родитеља лежи проблем дигиталног насиља, и из тог разлога ми врло често држимо едукације за родитеље, а не само за децу. Покушавамо да им објаснимо основне ствари, најчешће проблеме који се јављају, мере заштите, али и да их упутимо где се могу додатно информисати.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.