Вршњачко насиље као горућа тема нашег друштва јавља се у све млађем узрасту, каракеришу га туче, вређања, вербално и психичко насиље, понижења на друштвеним мрежама... Дешава се у школама и може трајно да утиче на живот детета.
Сви смо свесни да оно постоји и да поприма све бруталније размере, али како га предупредити, како се борити против њега?
Према подацима Групе за заштиту од насиља и дискриминације при Министарству просвете, науке и технолошког развоја можемо видети да је најзаступљеније вербално насиље - вређање, сплеткарење, давање погрдних имена, исмевање, оговарање, ширење лажи, али је присутно и ударање, отимање, сексуално узнемиравање, снимање без нечијег пристанка и слање узнемирујућих СМС порука.
Докторант превентивне медицине Никола Савић који је говорио о превенцији и сузбијању вршњачког насиља истиче да сваком детету које се пожали да је трпело или трпи вршњачко насиље, или је сведок да се оно дешава у његовом окружењу, морамо веровати и показати да је била храбра одлука говорити гласно о овој теми и сазнању, као и то да дете није само и да му сигурно можемо бити подршка и помоћ.
Како истиче, у превенцији вршњачког насиља, веома је важно да имамо свест о његовом постајању, да га не негирамо и да сами, међу собом, као и у самом образовном систему гласно и јасно говоримо о томе и подижемо свест како у школи, тако и ван ње. Међу родитељима, бакама, декама, децом и свим члановима једне заједнице, јер само тако можемо стати на пут насиљу међу вршњацима.
Психолози, педагози, они који се баве проучавањем људског понашања, карактера, васпитавањем и учењем сматрају да се против вршњачког насиља најбоље бори непрестаном причом о њему, указивањем и освешћењем овог проблема.
Битно је на време уочити проблеме, едуковати родитеље, као и кадар који дирекно ради са вршиоцима и децом која насиље трпе. Важно је и санкционисање насиља, како не би испало да је оно допуштено или чак пожељно.
Такође, поред оваквих облика едукације, и све већа медијска пажња доприноси ширењу свести о постојању вршњачког насиља, што може бити позитиван пример у сузбијању истог.
Како Савић истиче веома је важно да се код деце почне са подизањем свести од раног узраста и едуковати их о техникама ненасилне комуникације, облицима насиља, начинима испољавања насиља и његовим ефектима на жртве и посматраче насиља и зашто је важно говорити о томе.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.