У зависности од тога колико је тешко насиље које ти се дешава, ако се осећаш безбедно, прво можеш да пробаш сам/а да урадиш неке ствари. Нпр:
- Реци вршњаку да ти се не допада такво понашање према теби. У неким ситуацијама је довољно рећи нпр: Желим да престанеш то да радиш!
- Кад год можеш, избегавај сусрет и комуникацију са вршњаком који те повређује.
- Реци себи: ,,У реду је осећати љутњу. Није у реду повредити некога. Чак и ако је та особа прва повредила мене.“
- Ако те вршњак задиркује, вређа, покушај да га игноришеш. Немој да реагујеш на увреде и провокације. То би могло да заустави његово понашање.
- Понашај се према другој особи љубазно и с поштовањем. Неће бити лако, али покушај. Ово може ту особу веома изненадити и могло би да прекине насиље.
- Склони се када ти вршњак који је насилан прилази. Покушај да замислиш као да пролазиш поред странца.
- Неко ко повређује друге на неки начин (задиркује, вређа, искључује из групе), често не зна како такво понашање утиче на другу особу. Зато, ако тако процениш, можеш тој особи рећи како се осећаш. Пример: ,,Повређује ме када то радиш, желим да престанеш”.
- Разговарај са пријатељем у ког имаш поверења. Испричај му шта ти се дешава.
Ако се након коришћења ових предлога насиље и даље дешава, можда је време да потражиш помоћ. Постоје људи којима је стало до тебе и који ти могу помоћи.
Ако те вршњак физички напада важно је да то одмах кажеш одраслима у које имаш поверења. Ако из неких разлога то не можеш да кажеш родитељима, обрати се неком наставнику или школском психологу.
Поред тога, можеш позвати број 116111 или путем чета на сајту.
Савети су преузети са сајта НАДЕЛ-а.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.