Стрес је постао део нашег свакодневног живота и нису га поштеђени ни најмлађи. Kао и код одраслих, тако и код деце и младих сваки нови захтев за прилагођавањем који средина поставља организму представља стрес, било да су у питању неки позитивни животни догађаји као што је полазак у вртић или школу или неки негативни као што је изложеност вршњачком насиљу.
Бајковите приче о безбрижном детињству пуном игре и уживања нажалост често нису истина, а детињство и младалаштво често нису ни тако лаки ни сретни како би смо ми то желели да буду. У току свог развоја деца и млади се суочавају са бројним и тешким задацима и изазовима које треба да превладају и за шта им је потребна помоћ и подршка одраслих. Нажалост, брига о деци и младима се још увек најчешће много више односи на физичке аспекте здравља, док емоционални развој често остаје занемарен и по страни.
Да је дете или млада особа под стресом можемо да приметимо по низу емоционалних и психолошких знакова, промена у понашању и физичких симптома.
Емоционални и психолошки знаци стреса су:
Промене у понашању које указују на стрес:
Физички знаци стреса су:
Kада код детета или младе особе приметимо неке од наведених симптома и утврдимо да је под стресом, најважније је да му пружимо пуну пажњу, бригу и подршку. Детету односно младој особи треба повратити осећај сигурност, дозволити му да искаже своја осећања кроз игру, цртеж или разговор, дозволити му да жали и слободно искаже своју тугу, љутњу или било које друго осећање, обавестити га на њему разумљив начин о догађајима који ремете уобичајене токове, о тешкој болести или о смрти неког њему блиског, проводити што више времена са њим и заиста га слушати.
Треба их усмерити и подстаћи на неки облик физичке активности и смањења мишићне напетости, научити правилно дисање или неку од техника опуштања.
Треба да утврдимо шта је узрок том стресу и уколико је неки проблем који може да се реши, помогнемо да га дете, односно млада особа реши. Уколико је у питању проблем чије решавање није могуће или је ван контроле детета или младе особе (например смрт блиске особе или елементарна непогода) треба да му помогнемо да ситуацију прихвати. Треба веровати у њихову способност да превазиђу стресне животне догађаје и околности и њихове последице. У ситуацијама када стрес дуго траје, када је хроничан и када изазива озбиљније тегобе препоручљиво је потражити помоћ стручњака.
Изабела Рашковић, дипломирани психолог - саветник спољни сарадник за заштиту ученика од насиља, ШУ Сомбор.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.