Свако може од нас може да доживи неки облик насиља. Уколико сте приметили да се оно дешава вашем пријатељу или некоме кога знате покушајте да му будете подршка.
Важно је да прво саслушате свог пријатеља и због чега не жели да пријави насиље. Како се он или она осећа? Ставите му до знања да није неопходно да одмах званично пријави насиље колико је битно да поприча са неким ко може да му помогне.
Запамтите, ваш пријатељ се можда осећа рањиво у овом моменту. Будите љубазни према њему или њој. Помозите му да размишли шта и коме треба да каже шта је доживео. Понудите да идете са њим када одлучи да исприча неком шта се десило. Подсетите га да није сам/сама, да сте ту за њега/њу и да желите да помогнете.
Ако ваш пријатељ и даље не жели да пријави насиље, помозите му да пронађе особу од поверења која ће му помоћи да изађе на крај са ситуацијом. Запамтите да у одређеним ситуацијама последице насиља могу да буду веома озбиљне.
Психолог Зорица Михаиловић је објаснила да су деца која одбијају да пруже отпор најчешће она која трпе насиље, због чега је такође важно да им помогнемо.
- Ученици који су физички слабији, несигурнији или који нису интегрисани у вршњачку групу и имају мање пријатеља који би их заштитили изложени су већем ризику да буду жртве вршњачког насиља. Међутим, не мора да буде увек тако, жртва може да буде било ко!
Уколико не предузмемо ништа када видимо да се неко суочава са неким видом насиљa, та особа може да мисли да је нико не примећује и не брине за њу. Када се потрудите да помогнете некоме, тиме можете да направите промену!
Свом пријатељу можете помоћи и тако што ћете заједно похађати неку ваннаставну активност, што препоручује и психолог Силвиа Радић.
- Оне утичу на развој самопоштовања и самопоуздања ученика те тако посредно утичу на постизање бољег школског успеха. Директна добит је развој социјалних вештина, успостављање контроле импулса, смањење напетости и незадовољства.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.