Самопоуздање је само по себи важна тема, како приликом васпитања, одрастања и обликовања личности код детета, тако и у каснијим животним фазама сваког од нас. Јако је битно да се у најранијој фази живота детета оформи добро, чврсто и јако самопоуздање како би се касније кроз живот дете, али и човек лакше снашао и веровао у себе, своје васпитање, знање и рад.
Вера у себе, свој рад и своје поступке кључ је успеха сваког човека и први корак ка остварењу одређених планова и циљева у животу, зато велику улогу у креирању и изградњи самопоуздања код детета има одрасла особа од поверења из самог окружења детета која као битна фигура мора да похвали, критикује, усмери и ојача сваки рад и поступак детета, али на умерен и прави начин како би детете схватило и разумело поруку и наставило да се на истој гради, сазрева, стиче искуства, знања и гради самопоуздање.
На ову тему говорила је Сузана Миковић, мастер дефектолог, породични терапеут и тренер асертивности и емоционалне писмености.
- Чињеница је да је самопоуздање значајна тема као услов и атрибут који краси и омогућава остварење великих и малих подухвата у животу сваког човека. Представе о спољашњем свету и нашим способностима формирамо на основу психолошке обраде доживљаја још од малих ногу - објашњава Миковић на почетку разговора и додаје:
- Оне заправо постају унутрашњи радни модел на основу ког тумачимо стварност и трудимо се да га одржимо, па чак и онда када није у складу са реалним показатељима наших способности и реалног контекста око нас.
Самооцена способности или оно што мислимо о себи засигурно садржи већ усвојене процене других,
што и одрасли у "одраслом добу" тешко препознају, саветује мастер дефектолог.
Када одрастемо јасно нам је да учимо из искуства и грешака, али прави изазов представља начин на који ту мудрост треба да пренесемо детету, речи су Сузане Миковић, мастер дефектолога, породичног терапеута и тренера асертивности и емоционалне писмености.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.