Социјално насиље, које се понекад назива и прикривено насиље, је често теже препознати и може се вршити "иза леђа" особе над којом се врши.
Циљ социјалног насиље јесте да се наруши нечији углед и/или изазове понижење.
Неки од облика социјалног насиља су:
- лагање и ширење гласина
- негативни гестови лица или претећи или презриви погледи
- шале које имају за циљ да некога осрамоте и понизе
- нељубазно понашање
- подстицање других да неког искључе из друштва
- нарушавање нечијег угледа у друштву
Социјално насиље може бити проактивно, или се користити за постизање или одржавање друштвеног положаја, привлачење пажње или чак и ублажавање досаде. Такође може бити реактивно или "осветничко", као одговор на уочену претњу или осећање беса, љубоморе или издаје.
Деци је посебно тешко да процене када се ово дешава, да се одупру и да се повере и/или пријаве да трпе насиље било да је то у породици, комшилуку, на улици, у школи.
“Зато треба да ослушкујемо, да с пажњом слушамо дете, да комуницирамо. Ако добро познајемо дете, можемо и да приметимо промене у изгледу и понашању. Некада су те промене постепене, некада нагле”, објашњава психолог Силвиа Радић и додаје:
„Неки знакови да дете трпи насиље, а опет не једнозначни (могу и да не буду везани за искуство насиља) могу бити промене у следећем: плачљивост, ћутљивост, или раније мирно, тихо дете постаје свађалачки настројено, показује моторички немир, плане лако, има агресивне реакције, одбија или избегава да иде у школу, заборавља често ствари, свеске, прибор, домаћи, делује забринуто, замишљено, одсутно, расуте је пажње, не може да заспи, има ноћне море, не жели да прича о школи, повлачи се - не показује жељу за дружењем, тражи више новца (ако га неко уцењује, узима новац) или не зна да каже где је потрошило новац, проблем са учењем, концентрацијом, жали се на мучнину, главобољу, болове у стомаку, болове уопште. У депресији може да нас боли тело. Обратите пажњу на модрице, посекотине, одеротине, запрљану јакну, одећу и друго“.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.