Како можемо да препознамо да ли је дете тужно или депресивно открио нам је др Роберто Грујичић из Института за ментално здравље.
- То је једна од ствари која се најчешће меша, и представља једну од ствари која најчешће брине родитеље. Туга је једно природно осећање и нешто што може да се препозна код сваког детета које је преживело неки губитак. Деца, исто ко и одрасли осећају различити спектар емоција. Међутим, оно што брине стручњаке и што треба да забрине родитеље је када се та туга продубљује, односно када туга дуго траје, непропорцијално дуго у односу на ситуацију која је до туге довела. Рецимо, уколико дете шест месеци пати због једне лоше оцене, или пати више од годину дана због губитка кућног љубимца, и уколико доведе до екстремних промена у понашању, у том смислу онда већ можемо да говоримо о тој некој клинички значајној туги, односно о нечему што би могло да се стави у категорију депресивности – истиче др Грујичић и додаје који су то знакови који нам показују да је дете депресивно:
- Постоји више знакова на основу којих можемо закључити да је дете у депресији, али оно што мислим да је битно да сви разумеју јесте да се депресија код деце значајно разликује него код одраслих. Ми смо сви сензибилисани на одређене симптоме депресије као што је велика туга, повлачење, безвољност, незаинтересованост, а код деце је ситуација другачија. Наравно, све то зависи и од узраста, међутим оно што су најбитнији знаци да је дете депресивно, то је да долази до екстремних промена у понашању, односно до ситуације у којој родитељи кажу да њихово дете више није исто. Почиње да се повлачи у себе, постаје агресивно и добија све оне карактеристике које ми можемо народски да обележимо као немирно дете. Најчешће нам таква деца пролазе испод радара, јер се њихова унутрашња туга испољава на понашање, обзиром да деца врло често нису у могућности да нам саопште колико су тужни, и то су најчешће непожељна понашања, због којих се та деца обележавају као непослушна, хиперактивна, а оно што нам најчешће не падне на памет је депресија која се уствари крије испод свих тих слојева.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.