У светлу растуће комплексности друштвених интеракција постаје неизбежно испитати и истражити појаву насилничког понашања које пролази кроз различите облике и манифестације у непосредном и виртуелном окружењу. Разматрањем ове теме, стремимо ка бољем разумевању узрока, облика и последица насилничког понашања, што има значајне импликације за обликовање превентивних стратегија и подизање свести у друштву.
Изазов почиње у сензибилизацији друштва на различите облике насилничког понашања и њихову неприхватљивост. Поред тога је важно усмерити се на идентификацију ризичних и заштитних фактора у спречавању развоја непожељних облика понашања. Приликом интензивирања превентивних активности је важно посветити пажњу и усвајању система вредности имајући у виду разлику између прихватања наших вредности од стране деце и пружања подршке развоју сопствених вредности.
Подстицање осећања солидарности и подизање свести о важности пријављивања насилничког понашања младих генерација постаје примаран начин за изградњу културе превенције. Тиме се ствара фронт на којем индивидуе будућности постају активни агенси промена, радећи за заједнички циљ – будућност друштва дебарикадирану од насиља. Када кажемо да је друштво "дебарикадирано од насиља", имплицирамо да су предузете ефикасне мере и стратегије како би се смањила појава насиља на минимум или потпуно елиминисала.
Аутор текста је Иван Давидовић, стручни сарадник – педагог из Земунске гимназије и Педагошког друштва Србије
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље или било који други облик насиља то можете да пријавите ОВДЕ.