Постоје кораци које родитељи, деца и просветни радници могу да предузму превентивно, пре него што дође до дигиталног насиља или уколико већ постоји, пре него што се погорша.
Тешко је заштитити дете ако не разумете проблем дигиталног насиља и ако не примећујете да се нешто лоше дешава. Иако би требало да буду први, родитељи често сазнају за постојање проблема последњи због страха са којим се деца суочавају. У наставку откривамо неколико практичних савета који ће помоћи родитељима, деци и просветним радницима да зауставе распрострањено дигитално насиље.
Савети за родитеље:
- Држите рачунар у заједничком простору куће, уместо у спаваћој соби вашег детета. На тај начин моћи ћете да надгледате и контролишете њихову употребу.
- Сазнајте како функционишу разне апликације и друштвене мреже. Упознајте Снапцхат, Фацебоок, Инстаграм, Твиттер и замолите децу да вам покажу своје налоге на мрежама које користе.
- Редовно и конкретно разговарајте са децом о проблемима на мрежи. Нека буду свесни да у сваком тренутку могу да вам се обрате за помоћ уколико наиђу на нешто неприкладно, узнемирујуће или опасно.
- Изградите однос пун поверења са својом децом. Поставите временска ограничења, објасните разлоге за њих и разговарајте о правилима за безбедност на мрежи и употребу интернета. Дозволите деци да учествују у успостављању правила: на тај начин ће их лакше и следити.
- Реците деци да не реагују на претње или коментаре на интернету. Међутим, поруке немојте брисати. Уместо тога, одштампајте све, укључујући и профиле друштвених мрежа са којих су поруке стигле. Све сачувајте као доказ о постојању дигиталног насиља.
- Не кривите децу, пружите им подршку и разумевање. Откријте колико дуго малтретирање траје и уверите их да ћете заједно пронаћи решење. Поновите им више пута да нису криви уколико су се нашли на мети насилника.
- Не схватајте проблем олако, озбиљно се позабавите дигиталним насиљем. Емотивна бол коју дете проживљава врло је стварна и може имати дуготрајне последице. Проблем на мрежи нису “дечја посла” већ реалан проблем који захтева да се укључи цела породица.
- Уколико вам се повере о постојању проблема, не претите деци да ћете им одузети телефон или рачунар. Забране делују контрадикторно, па ће следећи пут проблем чувати у тајности.
- Разговарајте са просветним радницима како би и они припазили на евентуално постојање насиља у току школског дана.
- Ако постоје претње физичким насиљем или насиље настави да ескалира, укључите полицију.
Савети за децу:
- Не одговарајте на увредљиву поруку коју сте добили путем мејла, апликација или друштвених мрежа.
- Не будите саучесници прослеђивањем било какве поруке сумњивог садржаја другој деци.
- Сачувајте поруке, направите снимак екрана и одштампајте све као доказ о постојању дигиталног насиља.
- Ако вас малтретирају, одмах затражите помоћ од одрасле особе за решавање проблема.
Савети за школе и просветне раднике:
- Усвојите политику нулте толеранције за све врсте насиља. Јасно ставите до знања да ће се у случају застрашивања, узнемиравања или неприкладног понашања поступати брзо и озбиљно.
- У школама треба успоставити политику против насиља и сви (школски администратори, родитељи и ученици) морају да се упознају са смерницама, на почетку сваке школске године.
- Укључите у наставни програм и часове подизања свести о безбедности на интернету и генерално о значају борбе против вршњачког насиља.
- Укључите ученике, родитеље и наставнике у дискусије о спречавању насиља. Причајте о проблему на свим скуповима школе и другим активностима – неопходно је да се укључе сви!
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.