Данас родитељи воде рачуна о правима детета, третману у школи и односима са вршњацима, али не узимају у обзир да већина прoблема детета потиче заправо од односа са родитељима.
Да бисте ово освестили морате да обратите пажњу на разговоре које водите са својом децом код куће. Да ли су она увек испоштована као да су равноправан саговорник или не?
Да ли говорите детету: ,,Ти си мали/а, не можеш то да разумеш“?
Не радите ово. Деца могу разумети све, али је питање како сте им то објаснили. Ако разговарате са дететом као да је неспособно да вас разуме, оно ће почети тако и да се осећа. Често родитељи неопрезно ублажавају или лажно интерпретирају најразличитије животне чињенице – делимично зато што не умеју да их презентују детету на њему примерен начин, али делимично и зато што им је лакше да се држе лажи, него да се ухвате у коштац са одређеном темом.
Не поредите своје дете са другом децом
Поређења деца могу схватити на прилично увредљив начин због чега је лоше да то радите, посебно када је компарација у односу на брата или сестру. „Шта је Петар добио из математике?“ је питање које родитељ треба да постави једино ако је Петар његово дете.
Немате поверења у своје дете?
Не дозвољавате детету да самостално обавља активности које су прилагођене његовом узрасту под изговором да још није спремно, да је још увек мало, а заправо се само бојите да ће се повредити или разочарати? Родитељски страх је сасвим разумљив и оправдан, али на дуге стазе, овим поступком шаљете детету поруку да сумњате у његове способности, што може изазвати да и оно почне да сумња у себе.
Да ли помажете детету и када му помоћ није потребна?
На пример, решавате дететове сукобе са другом децом или обављате његове обавезе јер сте уверени да оно то не може самостално да уради?
Немојте ово радити јер детету шаљете поруку да није дорасло решавању проблема и задатака, а са друге стране, учите га да ће му све у животу неко други решити. Наравно, ово не значи да дете треба да буде препуштено само себи Будите сигурни да ,,ускачете” тек онда кад је неопходно.
Запамтите!
То што је дете ваше, не значи да су и његове жеље ваше жеље – не значи да жели да буде спортиста или било шта друго што сте ви замислили. Пустите га да (уз вашу помоћ) самостално препозна и пронађе своја интересовања, а на вама је само да га касније подржите у остварењу потенцијала које има.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.