У данашњем убрзаном друштву, све већи број деце се суочава с изазовима везаним за ментално здравље, а један од озбиљних проблема с којима се суочавају је депресија. Депресија код деце представља комплексну и озбиљну психолошку потешкоћу која може имати дуготрајне последице на њихов емоционални, социјални и академски развој
Разумевање ове озбиљне теме кључно је за правовремено препознавање и подршку деци која се суочавају са депресијом, како бисмо им омогућили здрав развој и квалитетан живот.
Дечији психијатар Тијана Антин Павловић је објаснила када је време да потражимо стручну помоћ када посумљамо да је дете у депресији.
- Време за стручну помоћ јесте уколико родитељ примети да је дете изузетно нерасположено, да испољава следеће симптоме: да је повећано раздражљиво; да је превише у соби, да се мање дружи; да избегава рецимо да иде у школу или да се дружи зато што га често боли глава, да га боли стомак; уколико му се дете пожали да се не осећа добро, да мисли да га нико не воли, да није прихваћен, да се не осећа добро ни у тој кући ни у школи. То заиста треба да буде сигнал родитељу да треба да заједно са својим дететом потражи стручну помоћ. У дечијој психијатрији, у дечијој адолесцентној психијатрији нама долази као пацијент дете или млад човек, и ми третирамо њега, али третирамо и родитеља и целу породицу, јер учимо и родитеља како да се постави у датој ситуацији. Не можемо да знамо да ли су неки обрасци васпитања, однос родитеља према детету и њихове међусобне интеракције уствари можда допринели да дете развије ту симптоматологију.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље или било који други облик насиља то можете да пријавите ОВДЕ.