Руководство школа и наставно особље су важни савезници за превенцију и сузбијање насиља будући да се оно често дешава у школским учионицама и ходницима, где наставници и стручно особље могу да интервенишу.
Али учионица је такође идеално окружење за образовање деце о вршњачком насиљу и његовим штетним последицама, као и за развијање културе поштовања и инклузије.
У пракси се показало да превенција насиља коришћењем наменских часова, састанака и/или наставног плана и програма ефикасно смањује насиље у школама.
Родитељи треба да успоставе односе са запосленима у школи како бисте изградили поверење и започели дијалог. Дајте им до знања да желите да радите са њима на неговању културе против насиља.
Придруживање или оснивање групе родитеља, удружења родитеља и наставника или школског одбора за безбедност ствара дефинисан простор у коме можете да делите ресурсе и бриге са родителима и школском руководством.
Пронађите друге области у школи у којима можете помоћи у стварању позитивне климе, као што су ваннаставне активности или школски догађаји.
Питајте о обуци за наставнике, родитеље и ученике. Наставни планови и програми су одличан начин да научите децу шта је насиље и како га спречити. Ове лекције се могу проширити на дигиталну писменост и безбедно понашање на мрежи. Ученици такође могу научити како да побољшају емоционалне вештине, створе инклузивно окружење и шта да раде ако примете да њихов вршњак доживљава насиље.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.