Емина Бековић из Националног контакт центра за безбедност деце на интернету наводи да оно што је битно јесте да и саме приватне компаније, које су власници тих друштвених мрежа, прописују својим правилима да дете које има испод 13 године не би требало да има профил на друштвеној мрежи.
- Пре свега, због великих злоупотреба и дете у том узрасту, пре 13 година није психички зрело да поднесе те злоупотребе и да се носи са свим тим опасностима које вребају. Оно што је битно јесте да, пре свега, родитељи знају, да дете не треба да има профил пре 13 године, мада се то у пракси дешава, али ако се већ и направи детету профил, или ако се одлучи да дете има профил на друштвеној мрежи, оно што је битно јесте да родитељ контролише.
Да ли ће он бити пријатељ са својим дететом на друштвеној мрежи, да ли ће имати лозинку, или да на било који други начин има надзор и контролу над активностима свог детета је јако битан.
- Ово сад повлачи и то да, родитељи, тамо где вам је дете, морате и ви да будете, јер другачије не можете да пратите активност. Најбитније јесте поверење, разговор са дететом, данас родитељи морају да промене комуникацију у смислу да то није више да га физички прате и посматрају са прозора зграде где се он игра, већ комуникација мора да иде у смеру, шта радиш на интернету, са ким четујеш, шта волиш да гледаш, хајде заједно да погледамо, хајде покажи ми тог јутјубера да видимо његов профил на некој друштвеној мрежи, да видимо шта њега интересује, зашто то тебе интересује... Просто, родитељи морају да се потруде да уђу у тај онлајн свет свог детета и да га науче пре свега да интернет није само забава и да нису само позитивне ствари, већ да ту постоје бројне опасности које смо навели - говори Бековић.
Такође, она истиче да родитељ мора да зна које су мере заштите и безбедно коришћење дигиталних технологија како би могао да у сваком моменту помогне свом детету.
Национални контакт центар за безбедност деце на интернету, при Министарству трговине, туризма и телекомуникација, успостављен је 27. фебруара 2017. године, на основу Уредбе о безбедности и заштити деце приликом коришћења информационо-комуникационих технологија.
Центар је први, и за сада једини, институционални механизам у региону који се бави превенцијом и реаговањем на угрожавање деце у дигиталном окружењу, пружајући могућност грађанима да се бесплатно обрате на број телефона 19833 или путем онлајн платформе Паметно и безбедно.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.