Ви сте најбољи узор свом детету. Ако показујете емпатију и третирате друге с поштовањем, на тај начин помажете детету да развије вештине које су му потребне за неговање добрих односа са вршњацима и окружењем. Ваше дете посматра и начин на који говорите о другим људима. На пример, можете рећи „Знам да је твој учитељ понекад мрзовољан, али има пуно искуства и знања које може да подели са вама“. Такође, битно је да научите дете да на здрав начин изражава бес или негативне емоције. На пример, ако се осећате бесно, можете да кажете нешто попут: „Сад сам заиста љут/а. Да ли можемо о томе да разговарамо мало касније, кад се смирим?“
Уколико имате сукоб или неку непријатну ситуацију, то је идеална прилика да покажете детету како се све може решити на конструктиван начин. Најбоље је да саслушате другу страну, било да је у питању дете или одрасла особа, затим изразите своја осећања без осуде и потражите начин за преговор и компромис. Тиме детету дајете до знања да увек може отворено да разговара о својим осећањима пре него што им допусти да преовладају поступцима.
Ако дете има са вама топао однос, пун разумевања, мања је вероватноћа да ће постати насилно и малтретирати друге. Због тога је неопходно да у оквиру породице поставите правила, границе и стандарде у начину на који се односите једни према другима. Не само да ћете развити чврст однос, пун поверења, између чланова, већ ћете помоћи детету да израсте у социјално прилагођену, пажљиву и брижну особу.
Зашто ваше дете малтретира вршњаке?
Млади малтретирају из различитих разлога. Можда су имали пример агресивног понашања код куће или у свом окружењу, а можда из неког разлога имају предрасуде према одређеним групама људи. Често се дешава да испољавањем агресије стичу утисак да су важнији у друштву, доминантнији и да имају контролу над ситуацијом. Неретко су деца која малтретирају друге и сами у прошлости били жртве физичког или емоционалног злостављања.
Кроз разговор са дететом сазнаћете који су прави разлози његовог лошег понашања и стрпљиво, заједничким снагама, доћи ћете до најбољег решења. Треба осмислити план који се односи на промену лоших навика и непримерног понашања, а да би то било могуће, прво треба да разговарате са дететом о следећим темама:
Такође је добро размислити о следећем:
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.