У данашњем динамичном свету, у којем се вредности и квалитети константно мењају, тежимо томе да наша деца израсту у добродушне, поштене, искрене, пожртвоване и морално исправне људе. Кроз васпитање, родитељи имају кључну улогу у усмеравању деце ка правим вредностима. Дете ће се најлакше научити правим вредностима ако је окружено пажњом, поштовањем и разумевањем.
Разговори које водимо пред децом, као и они које водимо с њима, имају значајан утицај на формирање њихових вредности. Важно је да ови разговори буду смислени и пуни емпатије, јер деца често уче из примера који им се пружају. Родитељи, као узори, играју кључну улогу у том процесу. Ако родитељи показују толеранцију, поштовање према другима и бригу за њихове проблеме, деца ће прихватити ове вредности као део своје личности.
Психолог Бранка Митровић Јосиповић наглашава да прве вредности које дете усваја долазе из породице. Поштење, искреност, поштовање, саосећање – ове вредности требају бити део свакодневног живота у породици. Практиковање ових вредности у породичном окружењу помаже деци да их интернализују и цене не само код себе, већ и код других.
Толеранција, као важна вредност, такође се истиче. Децу треба учити да поштују друге људе и њихове вредности, чак и ако се не слажу с њима. Комуникација с децом о различитостима и важности толеранције помаже им да развију отворен ум и разумевање за различите перспективе.
У суштини, васпитање деце у правим вредностима захтева доследност у моделирању тих вредности кроз лични пример, разговоре испуњене разумевањем и поштовањем, као и подршку у развијању критичког размишљања како би деца могла самостално одабрати пријатеље и водити здраве односе у будућности.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље или било који други облик насиља то можете да пријавите ОВДЕ.