Превенција, заштита, учење и стицање одређених знања и вештина могу бити од велике користи деци приликом коришћења интернета и свему што се на њему може наћи и употребити.
Међутим, поставља се питање колики је утицај родитеља на понашање деце на интернету и у којој мери родитељи могу помоћи, односно заштити своје дете на друштвеним мрежама.
Одговор на ово питање дала је Емина Бековић из Националног контакт центра за безбедност деце на интернету у оквиру Министраства трговине, туризма и телекомуникација.
Данашња деца су дигитално веома спретна али нису довољно дигитално писмена. Њихово знање није на завидном нивоу када је у питању безбедност, препознавање опасности и реаговање.
Деца можда знају више о интернету али одрасли знају више о животу. Као што дете не би требало да буде без надзора родитеља, старатеља или наставника у физичком свету, тако на њега треба пазити и у онлајн окружењу. Међутим, најважније је поверење и разговор.
Родитељи увек треба да питају своју децу: шта посећују на интернету, са ким четују, ко ступа у контакт са њима… Због тога је важно и да родитељи буду дигитално компетентни како би могли да прате понашање свог детета на интернету, на пример, да буду „пријатељи“ са дететом на друштвеним мрежама, да поседују шифре дететових налога, да прегледају историју претраживања…
Такође, постоје апликације родитељске контроле (Parental control) које родитељи могу да инсталирају на рачунар или мобилни телефон детета, како би пратили дететове онлајн активности, ограничили садржаје као и време које дете проводи на интернету.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.