Како деца стичу осећај сопствене вредности је веома важно питање, јер је показано да је самопоуздање важан фактор који одређује будући успех у животу, како професионални, социјални, тако и осећај властите среће.
Недостаци у изградњи слике о себи су последица специфичног односа које дете има са својим родитељима или људима који су га одгајили. Рани однос између мајке и детета служи као базични програм на основу кога ће се поставити форме будућих односа. Постоји више различитих начина на који ране интеракције утичу на будуће самопоуздање детета.
На тему како родитељ може подржати развој самопоуздања код детета говори и објашњава Сузана Миковић, мастер дефектолог, породични терапеут, тренер асертивности и емоционалне писмености.
Када родитељ поштује дететове способности и то показује кроз дијалог, уважавањем и слушањем његових идеја и предлога, дете ће развијати самопоштовање, објашњава Сузана Миковић и додаје:
- У свакодневној комуникацији детету је потребно дати времена да сагледа и саопшти своје мисли и осећања, како позитивна тако и негативна.
Дефектолог наглашава да јасне границе у односу на дечије захтеве помажу да дете буде сигурно, да сарађује и сноси одговорност и онда када су његови поступци или потребе осујећени.
Повратна информација одраслог не треба да блокира мисаони процес код детета, јер оно у том случају може да створи представу да не зна да мисли. Стрпљењем, давањем примера и отварањем дискусије дете се подстиче на даље разлагање идеја, стварање претпоставки и дубљу мисаону обраду, речи су дефектолога Сузане Миковић.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.