Кораци у обраћању надлежним установама и институцијама Уколико сумњате да је ваше дете дискриминисано обратите се:
- Васпитачу или наставнику, стручној служби, тиму за заштиту од дискриминације, насиља, злостављања и занемаривања и директору. Можете то урадити усмено или писмено директору образовне установе, не постоји прописана форма за пријаву. Установе образовања су дужне да реагују, тј. предузму одређене кораке ради превенције и заштите свих ученика, а које зависе од тежине и облика дискриминације. Директор има законски рок од 8 дана да размотри пријављен случај, да разговара са свима који су укључени у догађај и да предузме одговарајуће мере и покрене дисциплински поступак против лица које је извршило дискриминацију.
За учињену повреду забране, дискриминацију међу ученицима, директор закључком покреће васпитнодисциплински поступак одмах, а најкасније у року од два дана од дана сазнања, о чему одмах, а најкасније наредног радног дана обавештава родитеља, односно другог законског заступника.
Уколико то није дало одређене резултате и уколико нисте задовољни предузетим мерама, можете се обратити:
- Школској управи и просветној инспекцији надлежној за територију општине или града у коме ваше дете похађа предшколску установу или школу. Ако у вашем месту не постоји инспекција, треба да се обратите републичкој просветној инспекцији у Министарству просвете, науке и технолошког развоја. Потребно је да пријаву (нема прописаног формулара) поднесете у писаној форми и да је однесете лично, пошаљете поштом или електронском поштом. Мора бити назначено која образовна установа је у питању и опис проблема, што једноставније са подацима значајним за ваш случај и вашим подацима, да би инспекција била са вама у контакту. Уколико постоје неки докази треба их приложити.
Текст је преузет из брошуре „Брошура за родитељe - Превенција, заштита и поступање у случајевима дискриминације у образовању“.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље или било који други облик насиља то можете да пријавите ОВДЕ.