Савремено доба са собом носи и неке нове изазове, поготову када је реч о дигитализацији и њеној све чешћој употреби у свим животним аспектима. С обзиром на то да је све више и све чешће заступљенија, знање и развој дигиталне писмености није неопходна само код деце, већ је неопходна постала и код родитеља, али и код наставника како би могли да контролишу употребу деце и њихов рад на интернету, али и како би препознали и увидели да постоји, ако постоји неки проблем кроз који дете пролази и како би му пружили адекватну помоћ и спречили даље ширење све заступљенијег дигиталног насиља.
Емина Бековић из Националног контакт центра за безбедност деце на интернету у оквиру Министарства трговине, туризма и телекомуникација објашњава зашто је важно да родитељи и наставници раде и развијају дигиталну писменост.
Дигитална писменост или дигитална компетенција се дефинише као способност критичког и безбедног коришћења технологије на послу, у слободно време и у комуникацији.
Поред стицања техничких знања и вештина, дигитална писменост укључује и креативно коришћење информација, решавање проблема у дигиталном окружењу, али социјално-етичке аспекте безбедног коришћења дигиталних технологија. Ово је једна од кључних вештина неопходних за живот у 21.веку и због тога је у многим земљама укључена у наставни програм формалног образовања. Веома је важно да дигиталне компетенције усавршавају учитељи и наставници како би могли да едукују најмлађе. С друге стране, родитељи мало заостају у односу на децу када су у питању дигиталне вештине и зато је потребно да се кроз неки вид радионица и едукација, ова социјална група дигитално описмени како би могли да врше надзор и контролу шта им то деца раде на интернету, са ким се дописују, какве садржаје посећују.
Национални контакт центар за безбедност деце на интернету је превасходно основан као један вид превенције где родитељи, деца и наставници позивом бесплатног броја 19833 могу добити информацију, савет, техничку подршку када постоји проблем или неправилно коришћење дигиталних технологија.
Центар пружа едукацију родитељима путем онлине вебинара или презентација које родитељи могу заказати. Родитељи морају да разговарају са својом децом шта их то привлачи да гледају игре изазова опасне по живот, какав је њихов став о томе, које јутјубере и инфлуенсере прате.
Уколико ви или неко из ваше околине трпи вршњачко насиље то можете да пријавите ОВДЕ.